Tabanlıoğlu Mimarlık Londra Tasarım Festivali'ne Katıldı

mimarizm.com / 30 Eylül 2015


Tabanlıoğlu Mimarlık ve Arik Levy, "Transition; Warm/Wet" (Geçiş; Sıcak/Islak) başlıklı enstalasyonları ile Londra Tasarım Festivali'nin (London Design Festival) ana mekânlarından Somerset House West Wing'de yer aldı.


Türkiye'nin uluslararası mimarlık ofisi Tabanlıoğlu Mimarlık, Londra Tasarım Festivali 2015'te, "10 Tasarımcı" sergisinin bulunduğu Somerset House West Wing'de tasarımcı/sanatçı Arik Levy ile birlikte oluşturdukları ikili enstalasyonu ile yer aldı. Tasarım dünyasının önemli temsilcilerini buluşturan bu küresel platformda öne çıkan Tabanlıoğlu Mimarlık & Arik Levy enstalasyonu, VitrA sponsorluğunda gerçekleşti.

İstanbul'daki merkezinin yanı sıra Ankara, Doha ve Dubai'nin ardından 2015 yılında Londra ofisini açan Tabanlıoğlu Mimarlık, anlamlı bir zamanlama ile dünyanın en önemli tasarım buluşmalarından Londra Tasarım Festivali'ne de katıldı.

Farklı disiplinlerde iki yaratıcı ve üretken tasarım partisinin oluşturduğu sinerji, uyum ve tamamlayıcı etkileşimler, dikkat çekici bir enstalasyon doğurdu. 19 – 27 Eylül 2015  tarihleri arasında 13. kez tasarım dünyasına ev sahipliği yapan festivalde, Fransa ve Türkiye'nin farklı dallarda üretim gerçekleştiren tasarımcılarının bu ilginç buluşmasından doğan uyumlu birliktelik ve ortaya çıkan enstalasyon büyük beğeni topladı. Somerset House'ta birbirine geçen iki mekânda, kavramsal olarak birbirini bütünleyen ikili enstalasyon, Tabanlıoğlu Mimarlık ve sanatçı Arik Levy'nin ilk ortak üretimi oldu.

"Geçiş; Sıcak/Islak" , Londra Tasarım Festivali boyunca Somerset House'da West Wing'de, "10 Tasarımcı" sergisinin bir parçası olarak Faye Togood, Barber&Osgerby, Nendo, Luca Nichetto ve Hem, PATTERNITY ve Paperless Post ve Alex Rasmussen ve Neal Feay eserleri ile birlikte izleyicilerle buluştu.


"Transition; Warm/Wet – Geçiş; Sıcak/Islak"

Arik Levy'nin fraktal projelerinin bir uzantısı olan, LED şeritlerden yapılmış"Fractal Cloud Warm" adlı çalışması, başlangıcı ve bitişi olmayan bir parçayı temsil eden bir ışık heykeli. Geçiş'in diğer yanında ise Tabanlıoğlu Mimarlık'ın metal iki yüzeyden oluşan kinetik objesi "Solid Pool" yer alıyor. Bu kavramsal yerleştirme ile bir oda ışık dolu hacmiyle ‘sıcak'ı, su damlalarını tutan sürekli hareket halindeki metal platform, yani katı havuzu ise 'ıslak'ı temsil ediyor. Her iki iş de görselliğin ötesinde, birinden diğerine geçerken özellikle elde edilen sıcak ve ıslak hissi ile farklı algılama biçimlerini tetikliyor, izleyiciye geçiş ve mekan duygusu yaşatıyor.Tabanlıoğlu Mimarlık ve Arik Levy'nin ortak çalışması, mimarlık ve sanat arasında disiplinlerarası bir işbirliğini ortaya koyarken, maddenin farklı hallerinin; katı olanın ışıkla, kuru ve ıslağın sıcak ve soğukla etkileşiminden ve mekansal etkilerinden yararlanıyor. Her iki tasarımcının önceki çalışmalarında vurgulandığı gibi bu ikili enstalasyon da şeffaflık, ışık, matlık, gölge ve bir durumdan diğerine geçiş halini yansıtıyor.

Londra Tasarım Festivali'nde Arik Levy ile ortak ürettikleri bir çalışma ile katılmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Melkan Gürsel , "Arik, Tabanlıoğlu Mimarlık'ın çok eski dostu ve kesinlikle bu yılki festivalin tam kalbinde yer alan bu mekanda işlerimizle bir arada olmaktan ve onunla yakından çalışma fırsatı bulduğumuz için heyecan duyuyoruz. Ayrıca, mimarlık çalışmalarımızdan daha farklı bir süreçte, tasarımdan üretime farklı deneyimler yaşadık. Uygulaması için günlerce deneyler yaptığımız bu iş bizlere yeni bakış açıları, yöntem ve malzeme bilgisi ve tabii ki dostlar kazandırdı. Tabanlıoğlu Mimarlık açısından 2015 yılı ve Londra bütünsel bir anlam taşıyor. Londra ofisimizi açtığımız yıl içinde katıldığımız bu sanatsal platformda gördüğümüz ilgi ve beğeni, bizler için ayrı anlamlar da taşıyor" açıklamasında bulundu.Böylesine saygın bir projede Tabanlıoğlu takımı ile birlikte çalışmaktan duyduğu mutluluğun altını çizen Arik Levy , "Tabanlıoğlu ile disiplinlerimiz mükemmel şekilde kaynaşıyor ve enstalasyonumuz; her ikimizin çalışmalarında tutarlı şekilde yer alan temaları yansıtarak, kaçırılmayacak çarpıcı bir işbirliğini ortaya koydu. Enstalasyonumuzun sergide topladığı ilgi ve beğeni, aynı zamanda Tabanlıoğlu ile ne denli uyumlu ve başarılı bir ortak çalışma gerçekleştirdiğimizin de somut bir göstergesi" şeklinde konuştu.

VitrA adına konuşan Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Atalay Gümrah ise, "Dünyanın en önemli tasarım etkinlikleri arasında yer alan ve uluslararası yaratıcı toplulukları bir araya getiren ‘Londra Tasarım Festivali'nde yer alan ‘10 Designers in the West Wing' projesi kapsamında, ‘Transparency; Warm/Wet' enstalasyonuna destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Mimarlık ve sanatın işbirliğini yansıtan enstalasyonun, toplumun tasarım ve tasarımcılara bakış açısını değiştireceğine, farklı projeler için ilham vereceğine inanıyorum" dedi.


London Design Festival hakkında:

İlk defa 2003 yılında, Sir John Sorrel ve Ben Evans tarafından ‘Tasarımın Başkenti' olarak adlandırılan Londra'da tasarımda yaratıcılığı ortaya koymak, çeşitli alanlardaki önemli yetenekleri bir araya getirmek ve tasarım sanatını kutlamak için başlatılan "London Design Festival – Londra Tasarım Festivali", 2015 yılında 19 – 27 Eylül tarihleri arasında 13. kez düzenlendi.

İlk yılından bu yana her alanda tasarıma öncülük eden önemli isimleri bünyesinde barındıran festivalde, kentin farklı noktalarında ve farklı mekanlarında tasarımı günlük hayatın içine sokan çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
Tabanlıoğlu Mimarlık ve Arik Levy'nin enstalasyon çalışmasına ev sahipliği yapan Somerset House'un ana mekanları arasında ilk sırada yer aldığı Londra Tasarım Festivali, kamu ve özel kuruluşların finansal desteği ile düzenleniyor.

Londra Belediyesi ve İngiltere Sanat Konseyi'nin (ArtsCouncilEngland) hibe ve uzun süreli destek ile fon sağladığı festivale, 2014 yılında 400.000 binin üzerinde ziyaretçi ilgi gösterdi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :