Le Corbusier'nin Paris Evi

mimarizm.com / 07 Ocak 2019
Le Corbusier’nin otuz yılı aşkın bir süre boyunca yaşadığı; Pierre Jeanneret ile birlikte tasarladığı Immeuble Molitor apartmanında yer alan Paris’teki dairesi, iki yıllık bir restorasyon süreci ardından yeniden ziyarete açıldı.

2016’da başlayan ve iki yıl boyunca devam eden restorasyon çalışmaları, Le Corbusier Vakfı tarafından yürütüldü. 

Paris'in 16. bölgesinde Rue Nungesser-et-Coli boyunca yer alan daire, 1934-1965 yılları arasında eşi Yvonne, kahyası ve evcil köpeği Pinceau ile birlikte Le Corbusier'ye ev sahipliği yaptı. 

Vakıf, içinde bir sanat stüdyosu, yakınlardaki Boulogne manzarasına açılan bir mutfak ve tasarımcının okyanustan ilham alan yatak odasının bulunduğu Immeuble Molitor'un yedinci ve sekizinci katlarındaki daireyi, Le Corbusier'nin yaşadığı dönemdeki haline dönüştürmeyi amaçlamış.  

2016 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren 17 binadan biri olan proje, Le Corbusier'nin yoğun şehir ortamındaki insanlar için havadar ve ışık dolu yaşam alanları yaratmaya çalışan Radiant City projesinin bir ön hazırlığı olarak kabul ediliyor.

Yıllarca süren bakım ve onarıma rağmen, restorasyonun başlangıç aşamasında, evin büyük pencerelerindeki zayıf su yalıtımı ve mekana giren az ışık nedeniyle yüzeyleri soyulup harap olmuş birkaç duvarla karşılaşılmış. Dış cephede kullanılan bazı cam tuğlalarda da çatlaklar oluşmaya başlamış.

Proje, 20. yüzyıldan kalma binaların yenilenmesinde uzmanlaşmış mimarlık pratiği François Chatillon ve duvarların Le Corbusier'in orijinal paletine mümkün olduğunca yakın renk tonlarında renklendirilmesini sağlayan boya uzmanı Marie-Odile Hubert'i içeren çok disiplinli bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

İtalyan mobilya markası Cassina ise dairenin mobilyalarını ve Le Corbusier tasarımı LC2 şezlongun hemen yanındaki oturma alanında bulunan halıları restore etti.

Haber, Dezeen'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :