Sanatçı Felice Varini ile Le Corbusier’nin İzinde

Tuba Tellioglu Şeren / 12 Temmuz 2016
Felice Varini’nin ‘à ciel ouvert’ adlı projesi, Le Corbusier imzalı La Cité Radieuse rezidans projesinin çatısında yer alan MAMO sanat merkezinde 2 Ekim’e kadar görülebilir.

MAMO, 1952 yılında ünlü mimar Le Corbusier tarafından inşa edilen La Cité Radieuse adlı rezidans projesinin çatısında yer alan bir açık hava sanat merkezi. Fransa’nın Marsilya şehrinde bulunan La Cité Radieuse’un çatısı 2013 yılında Fransız tasarımcı Ora-Ïto tarafından bir sergi alanına dönüştürülmüş. Tasarımcı bu yıl sanatçı Felice Varini’yi terasın farklı mimari bakışaçılarını yorumlaması için MAMO’ya davet ediyor.

ora-ito-mamo1Sanatçı Felice Varini, yarattığı şekillerle MAMO'yu birçok farklı persfektiften okumamızı sağlıyor. 

ora-ito-mamo2Teras birçok farklı desene boyanmış.

Felice Varini, daha önceki yıllarda mekanda kendi işlerini sergilemiş olan Xavier Veilhan, Daniel Buren ve Dan Graham adlı sanatçıların izinden gitmiş ve terasta çarpıcı renk ve şekiller kullanarak çoklu perspektifler yaratmış. ‘à ciel ouvert’ projesinde sanatçı, Le Corbusier’nin sıra dışı tarzını referans alarak modernist yapıya uyum gösteren modüler formlar kullanıyor. 

ora-ito-mamo3Sarı şeritler sanat merkezinin girişini işaret ediyor.

ora-ito-mamo6Başka bir açıdan bakıldığında şeritlerin belirlediği şekil bozuluyor.

ora-ito-mamo9Ora-Ïto, sanatçı Felice Varini’yi terasın farklı mimari bakışaçılarını yorumlaması için MAMO’ya davet ediyor.

Felice Varini projede, hem iç ve dış mekanın farklı bölümlerini vugulamak hem de mekana eklemlenen mimari katmanı temsil etmek amacıyla kırmızı ve sarı renklerini kullanmış. Varini, yaratıcı yaklaşımından bahsederken “ mekandaki mimari bakışaçılarını belirlemek benim için önemliydi. Bu bakışaçılarının genellikle göz hızasında olmasına ve kilit bir geçişyolu üzerinde olmasına dikkat ettim. Ancak bunu yaparken herhangi bir kurala bağlı da kalmadım. Mekanların sistematik ve belirgin bir geçiş yolu yok. Seçimi rastgele yaptığımı söyleyebilirim. Bu bakışaçıları aynı zamanda yorumlama, resme ve mekana yaklaşma için bir başlangıç noktası oluşturuyor. İzleyici bu noktadayken resmedilen form anlam kazanıyor. İzleyici mekanı terk ettiğindeyse çalışma, şeklin sonsuz sayıdaki görünümünü üreterek mekana dahil oluyor” diyor.  

ora-ito-mamo9Kırmızı ve sarı renkler binanın farklı bölümlerini vurgulamak için tercih edilmiş.

ora-ito-mamo19Belli bir noktadan bakıldığında renkli şekiller dairesel bir form oluşturuyor.

ora-ito-mamo199Varini, Le Corbusier'nin sıra dışı tarzını referans almış.

Felice Varini’nin ‘à ciel ouvert’ projesi 2 Temmuz ile 2 Ekim 2016 tarihleri arasında Fransa, Marsilya’da yer alan MAMO sanat merkezinde görülebilir.

Bu haber designboom’dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :