Laue-Langevin Enstitüsü

mimarizm.com / 28 Kasım 2022
Levitt Bernstein ve TKMT işbirliği ile tasarlanan Laue-Langevin Enstitüsü Ziyaretçi Merkezi, çağdaş ve zarif yapısı ile dikkat çekiyor.

Fotoğraflar: Benjamin Gremen

Fransa’nın Grenoble şehrinde nötron bilimi için dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olan Laue-Langevin Enstitüsü (Institut Laue-Langevin)'nde yer alan yeni bir ziyaretçi merkezi, konferans salonları, rezerve edilebilir laboratuvar alanı ve sağlık birimi, Levitt Bernstein tarafından tasarlandı.

Yerel bir stüdyo olan TKMT ile işbirliği içinde tasarlanan binanın merkezi, erişilebilirliği daha güvenli işlevlerle dengelemek amacıyla, kamu ve özel bölgeler halinde iki ayrı parçaya bölünmüş olarak kurgulanmış.

Yeni bina, yekpare ve adeta “kaslı” bir strüktürle desteklenen oldukça zarif bir görünüme sahip. Nötron kırınımından esinlenilerek tasarlanan cephedeki ince beyaz delikli paneller, gün ışığını yumuşatırken, aynı zamanda içerideki mahremiyeti sağlıyor. Çatı pencereleri ise yapının tamamında gün ışığının yayılmasını destekler nitelikte kurgulanmış. Galeri boşluğunda konumlandırılan merdiven, dışarıdan bakıldığında heykelsi bir nesneye dönüşüyor ve insanlar gece gündüz her kattan geçerken bina içindeki yaşamı ve hareketliliği gözler önüne seriyor. Ferah, beyaz ve sakin iç mekanlardaki hareketi ise, sarmal beton merdivenin yanısıra, atmosfere sıcaklık ve doku katan ahşap yüzeyler sağlıyor.

Levitt Bernstein’ın direktörü Gary Tidmarsh projelerini şöyle özetliyor: “Enstitünün yenilikçi çalışmalarını sergilemek için sakin ve zarif bir merkez tasarladık ve Alplerin dramatik siluetini ziyaretçilerin yapının her alanında dolaşırken görebilmelerini sağladık.” 

Haber architizer ve Levitt Bernstein’dan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :