Bitki Kaplı Cepheler

mimarizm.com / 15 Kasım 2022
G8A Architects ve Rollimarchini Architects tarafından tasarlanan bitki kaplı cepheler, Vietnam’daki tamamen doğal havalandırmalı üretim tesisi olan Jakob Rope Systems fabrikasını sardı.

Fotoğraflar: Hiroyuki Oki 

Ho Chi Minh Şehri yakınlarında bir sanayi parkındaki İsviçreli Jakob Rope Systems fabrikasının cepheleri, yağmur ve güneşten korunma sağlayan, havayı temizlemeye yardımcı olan yeşillik katmanları ile dolu. Fabrika, İsviçre merkezli Rollimarchini Architects ve dünyaca ünlü G8A Architects tarafından paslanmaz çelik tel üretiminde uzmanlaşmış Jakob Rope Systems için tasarlanmış.

Fotoğraf: Severin Jakob

30.000 metrekarelik alan, Vietnam'ın en büyük şehrinin yaklaşık 50 kilometre kuzeyinde yer alııyor. Fabrika yapılarının inşaları, bölgedeki geniş alanların betonla kaplanması sebebiyle, suyun direnajının önlenmesi ve mevcut yerel ekosistemin zarar görerek sıcaklığın artması ile sonuçlanabiliyor.

Fabrikanın cepheleri yeşillikler ile donatılmış.

Bu sebeple, G8A Architects ve Rollimarchini Architects, endüstriyel parka ve çevresini domine eden tipik tek katlı fabrikalara alternatif olarak daha çevre dostu bir yapı önermiş. Jakob Fabrikası, hacimsel olarak yatayda yayılmak ve aşırı miktarda arazi işgal etmek yerine, yığılmış beton döşeme plakaları içeren iki ana dikey kanattan oluşuyor.

Yapı iki ve üç katlı binalardan oluşuyor

Fabrikanın düşeydeki tasarımı, binanın genel ayak izini azaltarak, iç avlu içinde çekici ve işlevsel peyzajlı bahçeler için alan sağlıyor.

G8A Architects ortağı Manuel Der Hagopian, "İşveren, alanı soğutmaya yardımcı olacak ve aynı zamanda mevcut toprak alanının hayatta kalma şansı verecek bir tür gerçek arazi koşulunu koruma biçimine açıktı" diye belirtiyor.

Binalar bir avluyu çevreleyecek şekilde konumlandırılmış.

Bir avlu etrafında iki ve üç katlı binaların konumlandırılması, tipik Vietnam köylerinin organizasyonuna atıfta bulunuyor. Eğimli çatıya sahip L şeklinde yapı ise, üretim alanlarının yanında korunaklı park alanları sağlıyor.

Üretim salonları, bölgenin geleneksel tropik mimarisinden esinlenilerek tasarlanan gözenekli cephelerden giren esintilerle havalandırılıyor. Mimarlar, fabrikanın "Vietnam'da tamamen doğal havalandırmalı üretim tesisi önerisinde bulunan ilk proje olduğunu" belirtiyor.

Güneşi ve yağmuru filtreleyen bitkilerle dolu yatay jeotekstil saksıların bulunduğu cephelerle, çalışma alanlarına hoş bir yeşillik manzarası sunuyor. Mimarlar, yeşilliğin ayrıca "hava temizleyicileri ve toz partikül bağlayıcıları olarak hareket ederek buharlaşma yoluyla atmosferik sıcaklığın düşürülmesine katkıda bulunduğunu" da sözlerine ekliyor.

Bitkiler koridorların dış cepheleri boyunca konumlandırılmış.

Yeşillikler, üretim salonlarının çevresinde uzanan koridorların dış kenarları boyunca yerleştirilmiş. İşveren şirketin fabrikada üretimi yaptığı çelik kablolar, cephe elemanlarının desteklenmesi için kullanılmış ve gerektiğinde şeffaf bir korkuluğa dönüşerek tasarımın bir parçası haline gelmiş Yeşillikler ile donatılmış duvarları bölen konik beton açıklıklar, dış cephedeki ana girişi ve orta avluda personel kantinine giden yolu belirliyor.

Haber dezeen'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :