Köy Enstitüleri Projesi Yinchuan Bienali’nde

mimarizm.com / 04 Temmuz 2018
SAHA, Yinchuan Bienali’ne davet edilen Can Altay’ın Köy Enstitüleri'ne odaklanan “The Institue of Thresholds” adlı yeni projesinin üretimine destek verdi.

SAHA, Yinchuan Bienali’ne davet edilen Can Altay’ın yeni projesinin üretimine destek verdi. Altay'ın bienalde sergilenen “The Institute of Thresholds” (Eşikler Enstitüsü) adlı çalışması, 1930 ve 1940’lı yıllarda kırsal kalkınmayı hedefleyen bir pedagojik deney olan Köy Enstitüleri'ne odaklanıyor.

Bir eşik olarak Köy Enstitüleri

Köy enstitülerinin hikâyesi yalnızca ülkenin siyasi tarihiyle ilgili değil, aynı zamanda kolektif yaşam ve yeni ufukların inşasına dair güçlü fikirler de barındırır. Altay, bu tür yeni ufukların oluşumu ve dayatılmasında kullanılan araç, obje ve sistemleri inceler. Bu araç, obje veya sistemlerden bir tanesi belirli bir bölgenin sınırlarını belirlemek amacıyla koyulan veya inşa edilen işaret ve kapılardır. Bu işaret veya kapılar bir vaat, giriş veya bir eşiği simgeleyen mimari öğelerdir.

Diğer kullanılanların arasında kitaplar, grafikler veya mobilya gibi öğretici araçlar, öğrenciler tarafından üretilen ve binaların inşaatında kullanılan kiremitler ve enstitü mezunlarının 20 yıllık zorunlu öğretim görevlerine giderken yanlarında götürdükleri el yapımı ahşap valizler yer alır.

Çin ve İslam çağdaş sanatına adanmış müze 

2015’te kurulan The Museum of Contemporary Art Yinchuan, Çin’in kuzeybatı bölgesinde açılan ilk çağdaş sanat müzesidir. Gelişmekte olan çağdaş sanatın çeşitliliğini desteklemeyi amaçlayan kurum, yalnızca Çin ve İslam çağdaş sanatına odaklanan ilk müzedir.

İlk edisyonu 2016 yılında “For an Image, Faster than Light” başlığıyla, Bose Krishnamachari küratörlüğünde düzenlenen Yinchuan Bienali, 33 ülkeden 73 sanatçının katılımıyla gerçekleşti.

Bienalin Marco Scotini’nin sanatsal direktörlüğünde hazırlanan “Starting from the Desert. Ecologies on the Edge” başlıklı ikinci edisyonu ise 9 Haziran - 19 Eylül 2018 tarihleri arasında sanatseverler ile buluşuyor.

* * * 

Can Altay 
1975 yılında Ankara’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı olan Altay, çalışmalarında kentsel alan, şehir yaşamı, beşeri üretim ve sanatsal aktivite gibi meseleleri ele alır; imgeler, objeler ve alanlardan faydalanır. “Ahali: a journal for setting a setting” ve Bedford Press tarafından yayımlanan antolojinin editörlüğünü yapmaktadır. Yazıları Frieze, Artforum, domus ve AD (Architectural Design) gibi yayınlarda yer almıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :