Future Anecdotes, Hollanda'nın Ünlü Müzesi için Sergi Tasarladı

mimarizm.com / 21 Mart 2016
Van Abbemuseum, kamusal mekanı merkezine alan "Who Owns The Street?" (Sokak Kime Ait?) sergisi için İstanbul merkezli tasarım ofisi Future Anecdotes ile işbirliğine gitti.

Van Abbemuseum, kamusal mekanın çeşitli boyutlarına odaklanan projeler üretmek üzere Crimson Architectural Historians, Bureau ZUS, !Melk ve Jan Rothuizen’i davet etti. İstanbul merkezli tasarım ofisi Future Anecdotes (FAI) ise sanatçı işlerini biraraya getirerek sergiyi tasarlamak üzere projeye dahil oldu.

"Who Owns The Street?" (Sokak Kime Ait?) bugünün kentleri için en önemli sorulardan bazılarını bir araya getiren bir sergi: Kamusal mekanlarımız kimin emrinde? Kimler kullanıyor, kimler yönetiyor? Kamusal mekan kime ait ve nasıl sorumluluklar getiriyor?

Sergi, dört ayrı yaklaşıma sahip araştırmayı barındırıyor:
- Yüz farklı sokak tipolojisi
- Direniş mekanı olarak sokak
- Las Vegas’ın kamusal çevre düzenlemesi
- Kuzey Irak’ta bir Suriye mülteci kampı.

Bu birbirinden farklı incelemeler, müzenin İstanbul merkezli tasarım stüdyosu FAI tarafından tasarlanan kule mekanında bir araya geliyor. Serginin bir de sürekli değişen, güncel ve yerel örneklere bakan bir bölümü bulunuyor. Böylece, 14 ay sürecek sergi içerisinde bir devinim sağlanması amaçlanmış.

Kaydırak ve merdivenlerle görsel seyahat

Serginin tasarımı, küratör Willem Jan Renders ile tasarımcılar Aslı Altay ve Can Altay arasında sıkı bir işbirliğinin sonucu olarak ortaya çıkmış. Öyle ki bazı noktalarda tasarım kararları küratöryel yapıyı da yönlendirmiş.

Future Anecdotes Istanbul, sergilenen projeler arasında bağlar ve atıflar kurulmasını sağlayan kuvvetli bir yapısal araç kullanıyor. Bir çocuk oyunu olan kaydırak ve merdivenlerden ilhamla oluşturulan strüktürler, mekan içinde sıçramalara, ilişkilenmelere ve bir nevi görsel seyahate kapı açıyor. Endüstriyel yapı malzemelerinin hafifletilerek kullanılması ve farklı derecede şeffaflıklar ve geçirgenlikler yaratılması serginin sokakla ve müzeyle ilişkisini kuvvetlendiriyor. Bu mimari kurgunun sonucu olarak doğan bağlantılar, hem sergiyi bir arada tutuyor hem de izleyicinin gözünün mekandaki hareketlerini yönlendiriyor.

Müze belleğine ve sokağa düşülen dipnotlar

Bu işbirliğinin önemli çıktılarından biri de 1972 yılında müzede gerçekleşmiş olan “De Straat” (Sokak) isimli sergiye yapılan atıflar. Bu önemli sergiden belge ve malzemeler, Sokak Kime Ait'in her katında adeta “dipnotlar” şeklinde sunulmakta.

Sunulan seçki, müzenin kendi tarihiyle, halen güncelliğini koruyan kamusal mekan tartışmaları arasında doğrudan bağlantılar kuruyor. İzleyici bu sayede hem kurumun tarihine hem de küresel anlamda sokak dediğimiz mekanın dönüşümüne şahit oluyor.

14 ay boyunca açık kalacak bu uzun soluklu sergi kapsamında ayrıca, Eindhoven Mimarlık Merkezi işbirliğinde bir konuşma ve panel dizisi de gerçekleştirilecek.

“Who owns the street? / Sokak kime ait?”, 30 Nisan 2017 tarihine kadar Hollanda, Eindhoven'daki Van Abbemuseum'da ziyaret edilebilir.

Fotoğraflar: 
Peter Cox ve Marcel De Buck / Van Abbemuseum'un izniyle

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

*

Future Anecdotes Istanbul hakkında:
Aslı Altay grafik tasarımcı ve Future Anecdotes Istanbul’un (FAI) kurucusu. İstanbul merkezli tasarım stüdyosu FAI, sanatçılar, mimarlar, küratörler, yayıncılar ve kültür kurumlarıyla yakın temas içerisinde çalışıyor. Sergiler, yayınlar ve kimlik sistemleri gibi tanımlı bir alanda iş üreten FAI, tasarımın görsel, yazınsal ve mekansal mecralarda anlatı kurma becerileri üzerine odaklanıyor. FAI'nin kurucu ortağı sanatçı Can Altay ise, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Genelde kamusal mekan ve iletişim ekseninde projeler üstlenen ikili, kent mekanı ve sergi bağlamında iz bırakan tartışma platformları oluşturuyorlar. Yayıncılık ve sergilemenin potansiyellerini ve sınırlarını zorlayan projelere imza atan Aslı ve Can Altay, tasarımı hizmet olarak görmektense editoryal araç olarak ve bütüncül işbirliği içerir şekilde ele almalarıyla tanınıyor. İstanbul Tasarım Bienali için oluşturdukları “Okuma Odası”, SALT Galata için tasarladıkları sergiler, Londra Architectural Association (AA) tarafından yayımlanan “Ahali: An anthology for setting a setting” gibi projeler ikilinin öne çıkan işlerinden birkaçı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :