SALT’tan Yeni Bir E-Yayın "PARK: bir ihtimal" 

mimarizm.com / 25 Ocak 2017
Nişantaşı Cumhuriyet Parkı’nda 6 yıl önce Can Altay’ın küratörlüğü, Future Anecdotes’un tasarımı ve Nils Norman, Ceren Oykut ve Sinek Sekiz’in katılımıyla gerçekleştirilen "PARK: bir ihtimal" sergisi, SALT’ın hazırladığı e-yayınla yeniden yorumlanıyor.

Fotoğraf: Laleper Aytek

Türkiye’de 1990’ların sonundan itibaren “kamusal mekânda sanat” üzerine katmanlanan tartışma ve deneyimler dış mekânda sanat pratiklerini yaygınlaştırdı. Avrupa Birliği müzakerelerinin getirdiği destek yapıları, işbirlikleri ve paralelinde oluşan sosyal, politik ve ekonomik ortamla İstanbul, 2000’lerin ikinci yarısında dünyanın gözde kentlerinden birine dönüştü.

2009 ile 2011 yılları arasında, British Council’ın yerel partnerlerle yürüttüğü My City [Benim Kentim] ile Kültürel Aracılar gibi fon destekli kapsamlı projeler yapıldı. SALT’ın yayıma hazırladığı PARK: bir ihtimal [Hatırlama] e-yayını, yine bu dönemde gerçekleştirilmiş olan PARK: bir ihtimal adlı dış mekân sergisini yeniden yorumlamaya açıyor.

Can Altay’ın küratörlüğü, Future Anecdotes’un tasarımı ve Nils Norman, Ceren Oykut ve Sinek Sekiz’in katılımıyla düzenlenen PARK: bir ihtimal, Mayıs 2010 - Ocak 2011 tarihlerinde Nişantaşı Cumhuriyet Parkı’nda yer almıştı. PDF ve EPUB formatlarında erişime sunulan e-yayın, serginin hazırlık sürecinden yazılı ve görsel belgelerin yanı sıra, sergi kataloğu ve SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun ile Altay’ın kent mekânı ve katılım konulu iki yeni söyleşisinden oluşuyor.

Can Altay'ın 2010 yayımlanan sergi kataloğunda yer alan yazısından:

“Parkların ne olduğu ve ne olabileceği üzerine farklı sanatçıların yapıtlarını bir araya getiren bu sergi, gündelik hayatımızda içinden geçip gittiğimiz mekânların barındırdıkları öyküler ve potansiyellerle ilgileniyor. Parktan şehre, oradan da içindeyken kanıksadığımız düzenlere başka açılardan bakmaya davet ediyor. Bu mekânları kullanış biçimlerimizi, bu düzenlerde barınma biçimlerimizi değiştirirsek neler olabilir sorusunu soruyor. Bu soruyla kenti ve ‘kamusal’ alanı ve tabii kendimizi tekrar tekrar yeniden şekillendirebilmek mümkün. PARK: bir ihtimal bir yandan da sınırlı kaynaklarla, kendine yetecek düzeneklerin nasıl çalışabileceklerine dair tezler üretiyor.” 

PARK: bir ihtimal [Hatırlama]

PARK: bir ihtimal [Hatırlama]
Yayıma hazırlayan: Can Altay ile Vasıf Kortun ve Merve Elveren (SALT Araştırma ve Programlar)
Tasarım: Project Projects
Uygulama: Atay İlgün ve Gamze Cebeci (SALT Araştırma ve Programlar)
Kapak görseli: Can Altay (2010)
68 sayfa, Türkçe


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :