Kırsalın Mimarlık Müzesi

mimarizm.com / 18 Ocak 2022
Çin’in son yıllarda kırsal kalkınmaya verdiği ağırlık doğrultusunda Pekin kırsalı Beigou'da IILab. mimarlık ofisince tasarlanan mimarlık müzesi, yerel mimari kültüre ve malzemelere yönelik yeni ve kalıcı bir perspektif sunuyor.

Fotoğraflar: Arch-Exist

WA ART. ARCHITECTURE Museum, Çin’deki kırsal canlanmanın topluma getirdiği geniş ve anlamlı etkinin bir kanıtı olarak değerlendiriliyor ve Beigou'nun bu alandaki öncü tavrını ortaya koyuyor. Çevresel gelişim, sanat enstalasyonları ve mimari müdahaleler yoluyla kırsal köy kavramını yeniden icat ederek kendine meydan okuyan cesur bir topluluğu temsil eden müze, bölgenin tarihine, yerel halkın günlük yaşamına ve geleneksel zanaatların entegrasyonuna ışık tutuyor.

Müze, köydeki yeni dinamik yer duygusunun ikiliğini vurgulayarak bu köyü daha önce kendilerine ait hisseden farklı dönemler, ideolojiler ve kültürel nesillerle müzakere ediyor. Tasarım, yerel malzemeleri yeni bir bakış açısıyla tekrar konumlandırarak, onları daha sanatsal ve çağdaş bir duyarlılıkla ifade eden eleştirel bir yaklaşım benimsiyor.

Benzer şekilde, WAAAM'ın sergi alanları, kültürel dönemlerin radikal çarpışmasına işaret ediyor. Mekan, Beigou'nun kalıcılığı ile halkının sürekli değişen avangard bilinci arasında bir iletişim platformu olarak hareket ediyor.

Müzede, "Beigou Belleği", "Beigou Şimdi" ve "Beigou Geleceği" başlıklı üç tematik iç mekan konsepti öne çıkıyor. Girişin yanında yer alan "Beigou Şimdi", ziyaretçileri karşılıyor ve kafe, topluluk aktivite odası ve açık hava dinlenme alanları gibi işlevsel alanları içeriyor.

"Beigou Belleği", bölgenin tarihini, mimari kültürünü anlatan ve müzenin yerleştiği alandaki orijinal yapının tarihi kayıtlarını içeren ana sergi mekanlarını kapsıyor. Bu bölüm aynı zamanda ikinci katta akademik konferans salonu, geçici sergi salonu veya toplantı salonu olarak kullanılabilecek çok işlevli bir salonu barındırıyor. "Beigou Geleceği" için ayrılan kule ise servis alanlarının yanı sıra ana merdiveninde bir sergi alanına ve en üst katta Çin Seddi'ne bakan bir terasa ev sahipliği yapıyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :