Katılımcı Bir Süreçle Tasarlanan Kütüphane Yapısı

mimarizm.com / 03 Mart 2021
İngiltere’de tarihi 1873 yılına dayanan St Mary's Calne School kampüsündeki Woods Bagot tasarımı yeni kütüphane, öğrenci ve öğretim üyelerinin de dahil olduğu katılımcı bir tasarım süreci ile eğitimi ve sosyal yaşamı buluşturan bir merkez olarak ele alındı.

Fotoğraflar: Will Pryce

Kampüsün merkezinde, çevredeki asırlık binalar ile elma bahçelerinin arasına etkileyici bir tasarımla eklemlenen kütüphane binası, yalın dikdörtgen bir pavyon olarak görünmekle beraber şeffaf ve mat yüzeylerin birleşimi ile açık ve güçlü bir duruş sergiliyor. Çağdaş mimari çizgilerinin yanı sıra ölçeği ve detayları kampüsün mevcut dokusuna uyumlu bir yaklaşım izlendi. Toplamda 660 metrekare alana sahip yapıda cam, tuğla ve ahşap malzemeler bir arada kullanılıyor.

İç mekan tasarımı, her katın ayrı bir amaca ve belirli bölgelere sahip olduğu dinamik bir organizasyona sahip. Zemin katın, komşu meyve bahçesine doğrudan erişimi olan, grup projelerine yönelik canlı bir mekan olması amaçlanırken üst kat daha resmi, odaklanma gerektiren bireysel çalışma alanlarına ayrıldı.

Tıpkı kitap kapakları gibi yapıyı üç yandan saran tuğla bölümler kuzey ve güney yönlerinde depolama, merdiven erişimi, küçük proje odaları ve depo kontrol sistemlerini barındırıyor. Cam cephe ise kütüphaneden bahçelere ve meyve bahçesine yeni oluşturulan geçişi aydınlatırken, doğrudan gelen güneş ışığını sınırlamak ve görsel konforu sağlamak için kuzeydoğuya bakıyor.

Çevredeki meyve ağaçlarından ilham alan birkaç yapısal destek kirişi, bir ağacın dalları izlenimi vermek için ahşap çatının dalgalı yüzeyine bağlanıyor. Bu çatının camla birleşimi sayesinde yüzer bir çatı görünümü elde edildi. İki kat yüksekliğindeki cephe üzerine ağaçların dikey elemanlarını devamı niteliğinde metal detaylar da eklendi.

Öğrenme ve okuma için alanları optimize etmek için geleneksel kitap rafları yerine iç duvarlarda çalışma kabinleri, teşhir alanları ve rafları oluşturuldu. Bu sayede öğrencileri gelecekteki akademik yaşamlarına hazırlayan bir ortam sağlandı.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :