JOTUN ile Mimari ve Fotoğraf

mimarizm.com / 29 Eylül 2021
1 - 11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek fotoğraf festivali, 212 Photography Istanbul kapsamında düzenlenecek "Mimari ve Fotoğraf" başlıklı söyleşiler, 2 Ekim Cumartesi 18:00'da Müze Gazhane'de Hasan Çalışlar ve Metin Çavuş'un katılacağı program ile başlıyor.

Fotoğraf etkinliği 212 Photography Istanbul, 1 - 11 Ekim tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla Yapı Kredi bomontiada, Akaretler Sıraevler A 37 - 39, Zülfaris Karaköy, Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı, Yeldeğirmeni Sanat, Müze Gazhane ve Kalyon Kültür dahil olmak üzere yedi mekânda ücretsiz gerçekleşiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür AŞ iş birliğinde düzenlenen 212 Photography Istanbul’un 4. edisyonunda yer alacak fotoğrafçılar arasında Levon Biss, Tim Flach, Christian Tagliavini, Scarlett Hooft Graafland, Helena Blomqvist, Jonas Bendiksen, Esra Özdoğan, Hasan Deniz, JeeYoung Lee, Diana Artus, Rosa Muñoz, LIA, Thomas Albdorf ve Modi gibi pek çok uluslararası isim bulunuyor.

ABD Büyükelçiliği, HP, LG OLED, Jotun, Yapı Kredi, ve We Are The Walkers’ın destekleriyle düzenlenen 212 Photography Istanbul bu sene sergi programına paralel olarak ziyaretçilerine atölye çalışmaları, söyleşiler, sanatçı buluşmaları, film gösterimleri, performans/dans gösterileri, pop-up konserler, portfolyo değerlendirmeleri ve fotoğraf yarışması dahil olmak üzere bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı etkinlik programını sunmaya hazırlanıyor.

JOTUN ile Mimari ve Fotoğraf

Festival etkinlik programı kapsamında önceki edisyonlarda olduğu gibi bu yıl da, Jotun’un desteğiyle gerçekleşecek mimari ve fotoğraf konulu iki söyleşi ve bir atölye yer alacak:

Söyleşilerin ilkinde Hasan Çalışlar ve Metin Çavuş, sanatçı ve yönetmen Kutluğ Ataman'ın Erzincan’daki çiftliği olan Mehmet Ali Bey Palangası'nı belgelemeyi konuşacaklar. Çevrimiçi olarak takipçilerle buluşacak olan ikinci söyleşide ise mimari fotoğraf alanı ve yapılı çevrenin fotoğraf ile aktarılması konuşulacak ve Yerçekimi ekibinden Ömer Kapınak, Orhan Kolukısa ve Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden Doç. Dr. Burak Altınışık bir araya gelecek.

Atölye çalışması kapsamında İstanbul’un kültür-sanat hayatına katılan Müze Gazhane’nin hikâyesi ve fotoğraflanması yer alacak. Müze Gazhane’nin hikâyesini İTÜ Mimarlık öğretim üyesi Gülsün Tanyeli ve Müze Gazhane’nin oluşum sürecinin başında olan Özgür Boran’dan dinleyeceğiz. Devamında ise Tomas Hetmanek ile mekânın fotoğraflandığı atölye gerçekleşecek.

Fabiola Cedillo, The World of TITA

212 Fotoğraf Yarışması: Son 10 finalist açıklandı

Festivale paralel olarak, HP desteğiyle, geleceğin fotoğraf sanatçılarını keşfetmek ve onlara seslerini duyurmaları için alan açmak amacıyla düzenlenen Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması bu sene de yurt içi ve yurt dışından büyük ilgi gördü.

Son 10’a kalan finalistler arasında Alexander Komenda, Alexander Walmsley, Altay Tuz, Bas Losekoot, Ci Demi, Emre Çakmak, Eyhan Çelik, Giuseppe Cardoni, Oded Wagenstein ve Yanru Chen yer alıyor. 1 Ekim tarihinde yarışmanın kazananı festivalin sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Yarışmanın jürisinde bu yıl; Photo London Direktörü Michael Benson; Magnum Photos Galeri Direktörü Nicolas Smirnoff; FOAM Fotoğraf Müzesi Sergiler Direktörü Claartje van Dijk; diChroma Photography Direktörü Anne Morin; London College of Fashion, Moda Fotoğrafçılığı Bölüm Direktörü ve Fotoğrafçı Paul Bevan; The Art Newspaper Yazarı Tom Seymour ve yönetmen Tolga Karaçelik bulunuyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan “Başka Bir Kıyamet Mümkün” ve Daha Fazlası 212 Photography Istanbul Programında

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun temsil ettiği uluslararası güncel sanat sahnesinin önemli temsilcilerini bir araya getiren, Leyla Ünsal küratörlüğünde gerçekleşecek Başka Bir Kıyamet Mümkün başlıklı sergi, insanın doğa, tarih ve yaşam ile yeniden ilişkilenmesinin imkanları tartışmaya açıyor.

Akaretler Sıraevleri A 37-39’de görülebilecek sergide, Alejandro Almanza Pereda, Axel Hütte, Brigitte Kowans, Boomoon, Christopher Dahlhausen, David Parker, Edward Burtynsky, Eelco Brand, John Gerard, Lynn Davis, Michael Kenna, Niko Luoma, Olaf Otto Becker, Sebastiao Salgado ve Serkan Taycan yer alıyor.

Festivalde aynı zamanda Kalyon Kültür iş birliğinde LIA: Hayatı Kodlamak ve Yapı Kredi’nin desteğiyle düzenlenen Uzaktaki/Yakındaki isimli özel sergiler yer alıyor. Kalyon Kültür'de sergilenecek LIA: Hayatı Kodlamak, festivalin yeni medya alanındaki ilk sergisi. Erken dönem yazılım ve internet sanatının öncülerinden kabul edilen Avusturyalı sanatçı Lia, dijital sanat, interaktif yerleştirmeler ve ses sanatı üzerine yoğunlaşıyor. Yapı Kredi çalışanlarının Türkiye’den ve dünyadan yakaladıkları kareleri içeren Uzaktaki/Yakındaki sergisi ise, Bilecik’ten Sri Lanka’ya uzanan zengin bir seçkiyi bir araya getiriyor.

Program hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :