İtalya’dan Designnobis’e 8 Ödül

mimarizm.com / 09 Mayıs 2016
Dünyanın en kapsamlı tasarım yarışmaları arasında yer alan A’ Design Award Tasarım Ödülleri’nde bu yıl, Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibi farklı kategorilerdeki tasarımlarıyla toplam 8 ödüle layık görüldü.

Wave

İtalya’nın Milano kentinde 2010 yılından itibaren düzenlenen yarışma, uluslararası alanda 87 ülkeden 12 binin üzerinde katılımla gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’yi dünya sıralamasında ikinciliğe taşıyan ve 2014 yılında Uluslararası Tasarımcılar Derneği tarafından 'Yılın Tasarımcısı' ödülüne layık görülen Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibi 8 ödül kazanarak “En çok ödül alan tasarımcı” unvanını bu yıl da korudu.

naxeNaxe

ODTÜ Teknokent’te yer alan katma değerli ürün tasarım merkezi Designnobis bünyesinde geliştirilen tasarımlar arasından öne çıkanlar:

Savaş veya doğal afet sonrası durumlarda kullanılmak üzere geliştirilen Shelter Pack Sığınmacı Barınma Ünitesi, çadır vb. geçici çözümlerin ötesinde güvenlik, kişisel alan ve korunma sağlıyor. Dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaşam alanı sunan ünite eşyalarıyla birlikte kuruluma hazır bir paket olarak tasarlanmış. İçinde bir duş/tuvalet modülü de bulunan ürün, yağmur suyunu çatıda toplayarak kullanıma sokuyor. 12 adet ünitenin taşınabildiği demonte edilebilen konteynerlerle lojistik avantaj elde edilirken, acil durumlara kısa süre içerisinde müdahale edilebiliyor.

shelter packShelter Pack

Taxea Deniz Taksi; İstanbul Boğazı için geliştirilen çift güverteli katamaran, 65 yolcu kapasiteli bir özel deniz aracı. Yüksek performans ve konforuyla öne çıkan araç, ışık alan ferah tasarımıyla manzarayı yolcunun ayaklarına sererek boğaz yolcuğunu keyfe dönüştürüyor.

Deniz taksiTaxea Deniz Taksi

Wave LED Armatür; karayollarında kullanılan LED aydınlatma armatürü modüler tasarımı ile ME, ME2, ME3 sınıfı aydınlatma ihtiyaçlarını karşılıyor. Heper tarafından yerli olarak üretilen armatür tasarımı, yüksek katma değerli bir ihraç ürünü olarak geliştirilmiş.

Elektronik üründen ulaşım aracı ve aydınlatmaya pek çok farklı kategoride bu yıl, 8 ödül toplayan tasarım ekibi, son beş yılda toplam 70 ödül ile rekor sayıda kazanıma sahip. Avrupa Birliği Tasarım Ofisi’nin desteğiyle düzenlenen A’ Design Award tasarım ödülleri, inovasyon ve tasarımın gelişmesiyle ülkelerin ekonomik rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Aynı zamanda kazanan tasarımlar için bir akreditasyon niteliği taşıyan yarışma, ürünlerin ve tasarımcılarının tanıtımlarına katkıda bulunuyor. Yarışmanın ödül töreni bu yıl 8 Haziran 2016 tarihinde İtalya’nın Milano kentinde gerçekleştirilecek.

teapotTeapot

ToolTool

VoxVox

Shelter Pack Barınma Ünitesi – Sosyal Sorumluluk Tasarımı, Altın Ödül
Naxe Balta – El Aletleri Tasarımı, Altın Ödül
Taxea Deniz Taksi – Yat ve Deniz Araçları Tasarımı, Gümüş Ödül
Reverence Çay Demleyici – Mutfak Ürünleri Tasarımı, Gümüş Ödül
Office on the Go – Kırtasiye Ürünleri Tasarımı, Bronz Ödül
Leapvox Videotelefon – Elektronik Ürünler Tasarımı, Bronz Ödül
Wave LED Armatür – Aydınlatma Ürünleri Tasarımı, A’ Design Ödülü
Zavinna – Mobilya Aksesuarları Tasarımı, A’ Design Ödülü

Designnobis kurucusu Hakan Gürsu ile gerçekleştirdiğimiz Çat Kapı söyleşisine buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :