İkonik Cephe Tasarımında Sürdürülebilir Yaklaşımın Şeffaf Hali

mimarizm.com / 29 Haziran 2018
Guardian Glass ürünü SunGuard®High Performance Neutral 60/40 kaplamalı cam ile şekillenen ikonik cephe tasarımıyla dikkat çeken Varyap Meridian, Türkiye’nin ilk LEED kayıtlı karma yapısı olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’de yapılan ilk sürdürülebilir yeşil proje olarak Varyap yatırımıyla Batı Ataşehir'de hayata geçen Varyap Meridian, Finans Merkezi’nde konumlanan yüksek rezidanslar, rezidans villalar ve ofis bloklarından oluşuyor.

Tarihi yarımada siluetinden ilham alan tasarım

Varyap Meridian için İstanbul'la bütünleşen özgün bir yapı tasarlayan İngiliz merkezli RMJM Architects, İstanbul'un gözde semtlerini ve tarihi mahallelerini gezerek oluşturduğu eskiz çalışmasının ardından, cami siluetlerinin olduğu tarihi yarımadayı da yansıtan bir tasarım ortaya çıkarmış.

Gün ışığı ve rüzgar gibi doğal verilere göre, sürdürülebilir mimarlık ilkeleri doğrultusunda kurgulanan yapının cephe tasarımına ise güneş kontrolünü ve ısı yalıtımını tek bir kaplama üzerinde sunan SunGuard®High Performance Neutral 60/40 damgasını vurmuş.

Tüm blokların gün ışığı, rüzgar gibi kriterler göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde yerleştirildiği yapıda gerçekleştirilen doğru konumlandırılma ile şehrin görüntüsünü engelleyebilecek doğu - batı yönlü sert ışık minimize edilirken, SunGuard®High Performance Neutral 60/40 kaplamalı cam kullanımı ile ışıkla doldurulmuş ev ve ofis mekanları yaratılmış.

Renk ve yansıma derecesi bakımından sunduğu çeşitlilikle ikonik tasarımlarda sıklıkla tercih edilen SunGuard®High Performance ailesinin üyesi SunGuard®High Performance Neutral 60/40 kaplamalı cam ile yüksek derecede şeffaflığın yol açtığı ısı ve mor ötesi ışık artışı önlenirken, ihtiyaç duyulan güneş ışığından fazlası absorbe edilerek, yapının sakinlerine panoramik İstanbul manzarasıyla taçlanan, yaşam kalitesi yüksek iç mekanlar sunulmuş.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :