İki Katlı Japon Evinden Eğlenceli Anaokuluna

Tuba Tellioğlu Şeren / 24 Ağustos 2016
MAD Architects'in Japonya’da gerçekleştirdiği ilk projesi 'The Clover House' Anaokulu kullanıma açıldı.

İki katlı konut genç ev sahiplerinin gereksinimlerini karşılamak için fazla küçük kaldığında yapıyı modern bir anaokuluna dönüştürme fikriyle MAD Architects'e başvurulmuş. Anaokulunun konumu, pirinç tarlalarına ve dağlara açılan ferah bir manzara sunuyor. İşveren tarafından verilen brief’te mimarlardan, çocukların mümkün olduğunca kendilerini evlerinde hissedebilecekleri modern bir eğitim kurumu yaratmaları istenmiş.

Daha önceleri 105 metrekarelik standart bir prefabrik ev şeklinde tasarlanan yapının inşaat maliyetini azaltmak için MAD Architects, binada var olan ahşap strüktürü kullanıp onu yeni tasarıma entegre etmeye karar vermiş. Sonuç olarak, orijinal ahşap strüktür, evin geçmişini de yaşatacak biçimde ana eğitim bölümünün tamamına hakim olmuş. Diğer yarı şeffaf ya da kapalı mekanlar ise farklı eğitim aktivitelerine kolaylıkla uyarlanabiliyor. Binanın farklı geometrik şekillere sahip pencereleri, gün boyunca doğal ışığın içeri süzülmesine yardım ederken iç mekanda, öğrencilerin merak ve hayal güçlerini harekete geçiren gölgelerin oluşmasını sağlıyor.

Tıpkı binanın iskeleti üzerine bir kumaş parçası sarkıtılmışcasına yeni doku, var olan eski ahşap strüktürü sarıp sarmalıyor. Binanın daha önce konut olduğunu hatırlatan eğimli çatısı, yeni versiyonda dinamik iç mekanlar yaratma amacına hizmet ediyor. Yapının cephesinde ve çatısında, asfalt shingle gibi yumuşak malzemeler kullanılmış. Bu malzeme binaya sugeçirmezlik sağlamasının yanı sıra kağıttan kılıf benzeri yapısıyla iç mekandaki ahşap strüktürün üzerini kaplıyor. Tasarıma eğlenceli ve oyuncu bir hava kazandırmak amacıyla ikinci kata, dışarıdaki oyun alanına inen bir kaydırak yerleştirilmiş.

“Bir anaokulunun içinde ev atmosferi yaratmak bize göre son derece önemli, bu nedenle yeni bir bina inşa etmek yerine, mekanın ruhunu ve hatırasını korumak adına var olan eski ahşap yapıyı korumayı ve onun etrafında çalışmayı tercih ettik” diyor MAD Architects’in kurucusu Ma Yansong ve ekliyor: “ Binayı bir çocuğun bakış açısıyla tasarladık; samimi ve birbirinden farklı mekanlar yaratmaya odaklandık. Çocukların büyüdükleri zaman hatıralarında yer edecek eğlenceli bir mekan tasarlamaya özen gösterdik.”


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :