MAD’in Çevreyle Bütünleşik Rezidans Projesi; UNIC

Tuba Tellioğlu Şeren / 23 Mayıs 2016
Paris yakınlarındaki yeni yerleşim bölgelerinden biri olan Clichy-Batignolles’da yer alan UNIC, MAD Architects’in Avrupa’da inşa edeceği ilk rezidans projesi.

MAD Architects; Martin Luther King Parkı ve inşasi halen sürmekte olan Renzo Piano tasarımı adliye sarayının hemen yakınındaki rezidans projesinin tasarımını yapmaya,  Fransız mimarlık ofisi  Accueil - Biecher Architectes ile ortaklaşa katıldıkları uluslararası bir yarışma sonucunda hak kazanmış. 

MAD unic
“UNIC’in bölgede yaşayan nüfusla uyumlu ve yaratıcı bir rezidans projesi olmasını sağlamak amacıyla hükümet yetkilileri, şehir plancıları ve yerel mimarlarla birlikte çalışarak bir dizi workshop gerçekleştirdik,” diyor  MAD’ın kurucusu ve ortağı Ma Yansong. 

MAD unic 2

MAD

Katların kıvrımlı formu yapının mimarisine damgasını vuruyor. Bina yukarı doğru yükselirken, dinamik mekanlar yaratmak amacıyla asimetrik bir biçimde yerleştirilen her bir kat da uçlara doğru inceltilmiş. Martin Luther King Parkı’nın 10 hektarlık yeşil alanına bakan UNIC, bölgenin doğal yeşil habitatının keyfini sürüyor. Havada asılı duran ve yukarı doğru genişleyen form, yapının organik planına bir yanıt niteliğinde. MAD mimari ve doğa arasındaki sınırları yumuşatmak ve rezidansta yaşayanların doğayla iletişimini kuvvetlendirmek amacıyla yapıya basamaklı teraslar eklemiş.  

MAD 4

MAD unic 5

13 kattan oluşan rezidansın şehir merkezi manzarasına sahip üst katları Eiffel Kulesi’ni görüyor. UNIC’in zemin kotunda hemen yanındaki toplu konut projesiyle bağlantı kurulmuş. Buradan ayrıca metro istasyonuna, restoranlara, anaokuluna ve ticari dükkanlara doğrudan erişim sağlanabiliyor. Tüm bu tasarım çözümleri, çeşitli sosyo-ekonomik düzeye sahip insanlar arasındaki ilişkiyi artırarak topluluk ruhunu kuvvetlendiriyor. 

MAD unic

MAD unic model

MAD unic 8

Yarışmayı kazandıktan hemen sonra MAD; makro-ölçekli şehir planlarından mikro-ölçekli detaylara, sürdürülebilir nüfus gelişiminden, kaynak paylaşımı, enerji yönetimi ve demografik verilere kadar birçok konu hakkında fikir edinmek için bir dizi workshop’a katılmış. MAD projenin tasarımını, UNIC’in içinde bulunduğu topluluğun dinamik bir parçası olması fikri üzerinde temellendirmiş.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :