MAD Architects - Harbin Opera House

Gizem Şahin / 17 Aralık 2015
MAD Architects, Çin'in kuzey şehirlerinden Harbin'deki opera binası projeleri 'Harbin Opera House'un tamamlanmış halini paylaştı.

'Harbin Cultural Island' (Harbin Kültür Adası) temasıyla Songhua Nehri boyunca yer alacak bir peyzaj alanı, opera binası ve kültür merkezi içeren bir masterplanın oluşturulması için 2010 yılında düzenlenen uluslararası yarışmayı, MAD Architects kazanmıştı. Kıvrımlı opera binası, Kültür Adası'nın odağında yer alıyor ve yaklaşık 1.796.804 m² olan toplam arazide 80.000 m² alan kaplıyor. İçerisinde 1600 koltuklu büyük bir tiyatro salonu ve daha küçük 400 kişilik bir tiyatro salonu bulunuyor.

Harbin Opera Binası, bulunduğu konumun vahşi ve soğuk ikliminin zorluklarına ve ruhuna cevap verecek şekilde tasarlanmış. Su ve rüzgarla aşınarak şekillendirilmiş gibi gözüken yapı, yerel karakterden, sanat ve kültürden esinlenerek doğal çevreye ve topografyaya sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor. MAD Architects'in kurucusu Ma Yansong yapı hakkındaki düşüncelerini; "Harbin Opera Binası'nın geleceğin kültür merkezi olmasını öngörüyoruz - kendini çevreleyen doğaya karışan yapısıyla, muazzam bir performans mekanı olduğu kadar insan, sanat ve kent kimliğinin birleşimini somutlaştıran çarpıcı bir kamusal alan." şeklinde ifade ediyor.

Yapının kabuğu, çevredeki kıvrımlı peyzaja referans veriyor. Beyaz alüminyum panellerden oluşan eğrisel cephe, kenar ve yüzey, yumuşak ve sert arasında şiirsel bir uyum yakalıyor. Yapıya Harbin Kültür Adasına geçişi sağlayan köprünün üzerinden geçerek yaklaştığımızda dalgalı mimari kütlenin, büyük kamusal bir meydanı sardığını görüyoruz. Kış aylarında bu beyaz eğrisel kütle eriyerek karla kaplı çevreye karışıyor.

Yapının mimarisi yeni kavramsal bir anlatım kurguluyor ve ziyaretçileri oyunculara, sanatçılara dönüştürüyor. Ziyaretçiler ana lobiye girdiklerinde, cepheyi, meydanı ve eğrisel iç mekanı görsel olarak birbirine bağlayan ve lobiyi çevreleyen şeffaf cam bir duvar görüyorlar. Ana lobinin üzerinde ise hafif diagrid bir strüktür tarafından taşınan kristalize cam perde duvar yükseliyor. Cam piramitlerden oluşan yüzeyin, hem köşeli hem de yumuşak olan yapısı soğuk iklimin getirileri kara ve buza gönderme yapıyor. Ziyaretçiler, koltuklarda yerlerini almadan önce doğal ışığın ve materyalin zengin hissiyle karşılanıyor.

Ana tiyatro salonu, sıcak ve çekici bir hava yaratması için aşınmış ahşap bir blogu taklit eder şekilde ahşapla kaplanmış. Mançurya dişbudağından şekillendirilen ahşap duvarlar, ana sahneyi ve koltukların etrafını sarıyor. Sahne önünden asma balkona kadar, ana tiyatro salonunun sade malzeme kullanımı ve mekan konfigürasyonu dünya standartlarında bir akustik sağlıyor. Ana tiyatro salonunun aydınlatmasının bir kısmı tavan pencerelerinden sağlanarak dinleyicilerin dışarısıyla ve geçen zamanla ilişki kurması sağlanıyor.

Küçük tiyatro salonunda ise iç mekan performans sahnesi arkasında kalan büyük panoramik bir pencereyle dış mekana kesintisiz bir şekilde bağlanıyor. Bu ses geçirmez cam duvar, performanslara doğal bir arkaplan sağlıyor ve sahneyi dış çevrenin bir uzantısı olarak kurgulamaya imkan sağlayarak farklı performans üretim olanaklarının önünü açıyor.

Harbin Opera Binası, kamu etkileşimini ve katılımını vurguluyor. Ziyaretçiler ve tüm kentliler yapının kıvrımlı cephesini ve yükselirken yerel topografiye karışmasını deneyimleyebiliyor. Yapının zirvesinde ziyaretçiler Harbin'in kent siluetini ve çevre peyzajı izleyebildikleri bir gözlem platformu olarak da hizmet veren açık bir performans mekanı buluyor. 

MAD, karmaşık opera yapısı tipolojisini aşarak doğadan, yerel kimlikten, kültürden ve sanattan esinlenen bir mimari ortaya koyuyor. Harbin Opera binası, kamunun çevreyle olan sezgisel ilişkisini derinleştirirken mimari, anlatı mekanlarının tasarımında ve peyzajdaki bağlamında teatral bir havaya bürünüyor.


Harbin Opera House | Fotoğraf ve Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :