Haydarpaşa Garı “Kendin Yap” Festivalini Ağırladı

mimarizm.com / 01 Kasım 2017
Üretmeye, keşfetmeye, icat çıkarmaya ve merak etmeye teşvik edenleri buluşturan İstanbul Maker Faire, Haydarpaşa Garı’nda yoğun katılımla gerçekleşti. Kendin Yap (Do It Yourself) kültürünü benimseyenleri biraraya getiren etkinlikte, farklı alanlarda 300’ün aşkın Maker projesi sergilendi.

Tüm dünyada insanların “yapma/üretme” eğilimini, “anlat ve göster” eylemine çevirmeyi hedefleyen Maker Faire, İstanbul’da Haydarpaşa Garı’nda yoğun bir katılımla tamamlandı.

"Birlikteyap" temasıyla gerçekleştirilen İstanbul Maker Faire'de bilim, tasarım, eğitim, teknoloji ve yazılım başta olmak üzere farklı alanlarda 300 maker projesi sergilendi. Kendi Bisikletini Kendin Yap, Ahşap Tasarım Atölyesi, 3D Modelleme, Drone Programlamaya Giriş, Robot Programlama, Devre Tasarımı gibi atölye çalışmaları meraklılarına özel deneyimler yaşattı. İcat çıkaran mucitler, mühendisler, ustalar, sanatçılar, amatörler, öğrenciler, sanayiciler ve start-up'ları biraraya getiren etkinlikte, katılımcılar ve ziyaretçiler Kendin Yap (Do It Yourself - DIY) kültürünü yakından tanıma fırsatı buldu. 

İstanbul Maker Faire

İstanbul Maker Faire

Havadan içilebilir su üreten fanlı sistem, güneş enerjisiyle çalışan ışıklı tişört, elektrikli kaykay, jet motorlu bisiklet, bitki yetiştiren ekolojik akvaryum, 9 yaşından büyüklere hitap eden ‘Makeblock Mbot’ adlı robot serisi ilgi çeken projeler arasında öne çıktı. Pet05 street projects de sokak sanatının önemli bir parçası olan graffiti performansı ile etkinliğe renk kattı.

İstanbul Maker Faire

INTEGRA 3646 özel projelerini sergiledi

İstanbul Maker Faire ana sponsoru Bahçeşehir Koleji’nin uluslararası başarılara imza atan Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA-3646 da Maker Faire’de sadece 400 TL’ye mal edilen elektrikli kaykay, jet motorlu bisiklet, tişört fırlatma makinesi gibi özel projelerini sergiledi. 

İstanbul Maker Faire

İstanbul Maker Faire

Zeka Küpü ve Arıkovanı, Turkcell vagonunda ziyaretçilerle buluştu

Teknoloji ve İletişim İş Ortağı Turkcell ise, iki yıldır yürüttüğü Zeka Küpü projesi kapsamında üstün yetenekli çocuklara dağıtılan Maker ve Kodlama kiti kullanılarak yapılan projeleri ve kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlama kampanyasını başarıyla tamamlamış ve ürünleşmiş girişimleri sergiledi. Etkinlik boyunca ziyaretçiler, Turkcell vagonunda kurulan atölyelerle Maker ve Kodlama kitleri kullanarak kendi projelerini hayata geçirdiler. 

İstanbul Maker Faire

İstanbul Maker Faire

Türkiye İş Bankası kodlama atölyeleri düzenledi

İstanbul Maker Faire’in İnovasyon İş Ortağı İş Bankası da, ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı'nın girişimlerinden Scode’un Workup vagonunda düzenlediği kodlama atölyeleri ile katılımcıların kodlama eğitimi almasını sağladı. Ayrıca etkinliği ziyaret eden çocuklar, İş Bankası’nın yakın zamanda tanıttığı Dijital Kumbara’yı birebir deneyimle fırsatı buldu. 

Maker Hareketi hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :