İstanbul Maker Faire 2016

mimarizm.com / 11 Ağustos 2016
Kendin Yap (Do It Yourself) yaklaşımıyla, sanat, zanaat ve teknolojiyi kullanarak üretenler bu panayırda buluşuyor. İTÜ Taşkışla'da 7-9 Ekim tarihlerinde düzenlenecek İstanbul Maker Faire’de sanat, mekatronik, elektronik promaker ve outdoor alanlarında ilginç robotlar, drone’lar, 3B yazıcı teknolojileri ve elektronik icatlar sergilenecek. Buluşmaya seminer ve atölyeler de eşlik edecek.

Tüketim çağında üretimi desteklemek, yaygınlaştırmak ve bunu kutlamak için ‘maker’lar bu panayırda buluşuyor. Amerika’dan başlayarak dünyaya yayılan #makerhareketi, bugün dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen panayırlarla yaygınlaşıyor.

Evde oyuncakların içini açıp onlardan başka icatlar çıkarmaya çalışanlar, gördükleri teknoloji karşısında ‘bunu ben de yaparım’ diyenler, atık kutulardan saksılar yapan ve boyayanlar, sanat ve teknolojiyi, yani üretme kabiliyetini asla bırakmayanlar; kısacası başımıza icat çıkaranlara ‘maker’ deniyor. Özellikle son dönem teknolojinin daha erişilebilir olmasıyla, bu icatları yapmak gittikçe kolaylaştı. Böylece herkes kendi evinde üretim için gerekli yöntemleri birbiriyle paylaşmaya başladı.

Tüketimden üretime geçen neslin festivali

2006 yılından bu yana Make dergisinin öncülüğünde düzenlenen Maker Faire şimdiye kadar, New York, Paris, Roma gibi birçok şehirde, okullarda, hatta Barack Obama’nın Maker Hareketi’ne verdiği yoğun destekle Beyaz Saray’da bile düzenlendi. Özellikle eğitim alanında çocukların ilgisini çekmeyi başaran robotlar, drone’lar, ışıklı oyuncaklar ve elektronik kitleriyle Maker Faire bugün, tüm üretenleri bir araya getiren küresel bir harekete dönüştü. 

Bu sene üçüncü kez düzenlenen İstanbul Maker Faire, 7-9 Ekim 2016 tarihleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleşecek. Okullar, kurumlar ve bizzat maker’lar tarafından desteklenerek gönüllü olarak büyüyen buluşma; lidersiz bir halk hareketi olarak, tüketim çağında üretimi destekleyen bir neslin kendi icatlarını, oyuncaklarını ve bilgilerini paylaştığı bir sergileme alanına dönüşüyor.

İstanbul Maker Faire

İstanbul Maker Faire ziyaretçilerine; sanal gerçeklik deneyimleri, 3B yazıcılar, elektronik ve robotik kitleri, eğitim alanları, drone yarışları, robot kodlama atölyeleri, seminerler gibi birçok etkinliğin yer aldığı zengin bir panayır ortamı sunacak. 

Kinetik kumlar, robotlar ve yaratıcılığı tetikleyen türlü icatlarla İstanbul Maker Faire çocuklar için de unutulmaz bir deneyim alanı. İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenen panayır, çocuklar için eğlence, aileleri içinse üretim araçlarını tanımaya yönelik bir keşif alanı. Maker’lar panayırda kendi icatlarını sergilerken, bir yandan da bu araçları nasıl kullandıklarını paylaşacaklar. Maker Eğitim Hareketi ise, erken yaşta çocukları üretime teşvik eden oyunları, icatları, kitleri ve bunlarla üretilmiş okul projelerini anlatacak. Ayrıca birçok maker projesinin yer aldığı Make dergisi de panayır boyunca ücretsiz dağıtılacak. 

İstanbul Maker Faire

İstanbul Maker Faire

Kendi icatlarınız varsa ve bu panayırda diğer maker’lar ile paylaşmak istiyorsanız makerfaireistanbul.com/basvur adresinden ücretsiz başvurabilirsiniz. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :