Haydar Karabey’den Akdeniz Kıyılarının Öyküleri

mimarizm.com / 10 Haziran 2016
Şehircilik, kentsel tasarım, kentsel bellek, mimarlık, turizm, eğitim konularında 50 yıldır düşünce üreten, projeler geliştiren mimar, akademisyen Karabey; Kuzey Ege’den Doğu Akdeniz’e uzanan Anadolu kıyılarındaki turistikleşmemiş köylerin, Gümüşlük, Bodrum, Datça, Kos, Marmaris, Dalyan, Göcek, Kalkan, Meis, Kekova, Demre’nin KAYIPKÖY’lülerinin tuhaf öykülerini bir araya getirdi.

Haydar Karabey, "Kayıpköy'den Masallar" adlı kitabın tanıtım yazısında şunları dile getiriyor:

“Bu öyküler, kapalı bir toplum yapısı içinde yaşamlarını mutlu sakin sürdüren ama kimi zaman da yalnızlıktan, sıkıntıdan neredeyse çıldıran insanları anlatıyor. Kapalı dünyaları durgun, dingin ve biteviye gibi görünebilir. Buna karşılık yapacak çok işleri vardır veya belki de çok işleri varmış gibi yaparlar. Konuşacak konu yoksa dedikodu üretir, işleri olmadığı zaman başlarına iş açarlar.

1980 sonrasında, yaklaşık bir otuz yıl kayıp köylerde dingin, onurlu ve dayanışmacı yaşamların ‘dışarıdan’ gelenlerin etkileriyle para, rekabet, hırs ile darmadağın oluğunu izledim. Artık bu güzel insanlar (sayemizde) sonsuza dek sahneden çekildiler. Bu tuhaf öyküleri, o güzel ve kayıp yerlerin, kayıp güzel insanlarına adıyorum.”

KalkanKalkan

Kayıpköy'den Masallar
Haydar Karabey
172 sayfa
13,5x19,5 cm
1. Baskı, Haziran 2016
Hazırlayan: Ömer Ayhan

Satın almak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :