Kalkan Altes Villaları

mimarizm.com / 03 Nisan 2017
Yazgan Tasarım Mimarlık’ın tasarımını üstlendiği Kalkan Altes Villaları’nda üç boyutlu topoğrafyasıyla bütünleşen, aynı zamanda yalın mimari diliyle öne çıkan yapılar hedeflenmiş.

Altes Villaları, Kalkan Ortaalan Mevkii’nde doğal güzelliğiyle öne çıkan bir yamaca yerleştirilmiş 6 adet villadan oluşuyor. Tasarım sürecinde ana ilham kaynağı,  etkileyici bir deniz manzarasına sahip arsanın kendine has dokusu ve doğal güzelliği olmuş. Üç boyutlu topoğrafyasıyla bütünleşen, aynı zamanda yalın mimari diliyle öne çıkan yapılar hedeflenmiş. Villalar ise birbirlerinin manzarasını kesmeyecek şekilde konumlandırılmış. Villaların her biri, toprağı tutan iki büyük kahverengi duvarın arasındaki yaşama alanından ve üst kattaki denize doğru uzanan yatak odalarından oluşuyor. Plan şemasında tüm yaşama alanları, denizin doğal güzelliğini kucaklayacak biçimde kurgulanmış.

3 kattan oluşan villaların girişlerine adım attığınız anda sizi muhteşem bir deniz manzarası karşılıyor. Bu katta aynı zamanda bir yatak odası bulunuyor.  Merdivene alternatif olarak villalarda yer verilmesi planlanan asansörler, tüm yaş gruplarına katlar arasında rahat bir dolaşım olanağı sağlıyor. Alt katta yer alan mutfak ve iki kat yüksekliğindeki salon tamamen sonsuzluk havuzuna ve deniz manzarasına açılıyor. Işıklıklardaki vitrayların yansımaları salonun yüksek brüt beton duvarlarına günün her saatinde değişen bir hareket ve renk katıyor.

Katlar arasındaki görsel ilişkiyi vurgulamak içinse galeri boşluklarına turuncu film kaplı şeffaf cam korkuluklar kullanılmış. En üst katta ise diğer yatak odaları yer alıyor. Gerek cephede, gerekse iç mekanlarda kullanılan üst segment malzemelerle (cor-ten cephe kaplaması, mermer zemin ve duvar kaplamaları, lamine kaplama, ıslak hacimlerdeki vitrifiyeler, mutfak dolapları…) kullanıcı için maksimum konfor hedeflenmiş. Peyzaj tasarımında ise yerel bitki örtüsünün içeriği göz önüne alınmış.

Zemin Kat

1. Kat

Bodrum Kat


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :