Hasol'dan 'Sıradışı Öyküler'

mimarizm.com / 15 Aralık 2014
Mimar Doğan Hasol, YEM Yayın'dan çıkan kitabında okuyucuları, öğrencilik hayatından bugüne kadar yerli yabancı ünlü mimarlar ile sanat ve siyaset dünyasından pek çok ismin; tuhaflıkları, hüzünleri, küskünlükleri, neşeleri, eğlenceli kişilikleri ve başlarına gelen ilginç olaylarla dolu dünyasına keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Doğan Hasol, yeni kitabı "Mimarlar Dik Durur! Sıradışı Öyküler" ile okuyucuları, mimarlık dünyasının bilinmeyen kıvrımlarında kâh keyifli kâh düşündürücü bir yolculuğa çıkarıyor. Hasol, öğrenciliğinden bugüne kadar bizzat içinde yaşayarak tanığı olduğu ya da dinlediği bazı ilginç olayları belleğinin süzgecinden geçirip duru ve akıcı bir dille okuyucularına aktarıyor.

Ünlü mimar, sanatçı ve siyasetçilerin bilinmeyen yönleri...

Tümüyle gerçek olay ve kişilerden oluşan, herhangi bir yakıştırmanın ya da kurgunun söz konusu olmadığı kitap, mimarlık dünyamızın belli bir dönemine değişik bir bakışla ışık tutuyor. Kitapta; Sedad Hakkı Eldem'den Vedat Dalokay'a, Bruno Taut'tan Mario Botta'ya, Turgut Cansever'den Aydın Boysan'a, Behruz Çinici'den Oktay Ekinci'ye, Erol Akyavaş'tan Bedri Rahmi Eyüboğlu'na, Celal Bayar'dan Adnan Menderes'e çok sayıda mimar, sanatçı ve siyasetçi bugüne kadar bilinmeyen ilginç öyküleriyle okurların karşısına çıkıyor.

Hasol'un, mimarların iş dünyası kadar iç dünyasına da eğilmeye çalıştığı bu kitapta okuyucular, bazı ilginç olayların, hüznün/neşenin yanı sıra, mimarların insancıl yanlarını ve yaşama sevinci ile değişik espri parıltılarını bulabilecek.

Kitap, Hasol'un son dört yılda dört baskı yapan Mimarlar Dik Durur! İlginç Öyküler kitabını geliştirip güncellemesi ve bu çalışmada ilk kez gün yüzüne çıkan yeni öykülerle zenginleştirmesiyle ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıllarda yitirdiğimiz değerli mimar-karikatürist Güngör Kabakçıoğlu'nun mimar portreleri ve karikatürleriyle görsel açıdan zenginleştirilen Mimarlar Dik Durur! Sıradışı Öyküler yeni içeriği, kapak tasarımı ve kurgusuyla yalnızca mimarların değil, mimarlığa yakınlık duyan ya da belli bir döneme mimarların penceresinden göz atmak isteyen herkesin ilgisini çekecek.


Mimarlar Dik Durur! Sıradışı Öyküler
Doğan Hasol

YEM Yayın
Kasım 2014, İstanbul
14,5x20,5 cm
200 sayfa, karton kapak
100'ye yakın çizim, karikatür ve fotoğraf
Türkçe

Satın almak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :