Şantiyelerden Sıradışı Öyküler Kitaba Dönüştü

mimarizm.com / 04 Mart 2013
YEM Yayın'ın yeni kitabı Şantiye'de Olay Var!, Firuzan Baytop'un, 50 yılı aşkın bir süreye yayılan uluslararası şantiye deneyimlerinden süzülen, ders alınacak sıradışı öyküleri içeriyor.

Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) yayıncılık faaliyetlerini yürüten YEM Yayın'ın, Firuzan Baytop tarafından kaleme alınan Şantiyede Olay Var! adlı yeni kitabı raflardaki yerini aldı.

Bir şantiyede çalışmaya başladıkları andan itibaren mimarların, mühendislerin, teknisyenlerin başlarına neler gelir? Ne gibi sorunlarla, olaylarla karşılaşabilirler? Bunları önceden kestirmenin elbette olanağı yok. Ancak kitap, öğretici ve akılda kalıcı kimi deneyimleri aktardığından, bu yönüyle, şantiyede çalışmaya başlayan kişiler için vazgeçilmez bir rehber olma niteliği taşıyor.

Firuzan Baytop, Türkiye'deki ve yurtdışındaki muhtelif yapı üretim süreçlerinde, farklı kurum ve kişilerle birlikte edindiği uygulama deneyimlerinden yararlanarak hazırladığı kitabında, özellikle genç meslektaşlarına şöyle sesleniyor:

"Ben burada 53 yıllık şantiye yaşantımda başımdan geçen olayların ve karşılaştığım problemlerin örnek oluşturabilecek, sıra dışı bir bölümünü sizlere sunuyorum ki, şantiye yaşamına hazırlıklı olasınız, şaşırmayasınız ve de en önemlisi kendinize dersler çıkarasınız."

Baytop, Adnan Menderes'ten Celal Bayar'a, Üzeyir Garih'ten İshak Alaton'a kadar çok sayıda siyasetçi ve işadamının yanı sıra önemli mimar ve mühendislerle, işveren ve çalışanlarla paylaştığı ders alınacak öyküleri samimi ve kolay okunur bir dille aktarıyor.

Kitap, yazarın 'Şantiye Yönetimi', 'İnşaat Uygulamalarında Yanlışlar-Doğrular' ve 'İnşaat Uygulamalarında Okullarda Öğretilmeyenler' adlı kitaplarındaki bilgileri destekleyici ve tamamlayıcı anılardan oluşuyor.


Şantiyede Olay Var!
Firuzan Baytop

YEM Yayın
1. Baskı
Şubat 2013
16,5 x 24 cm
104 sayfa
50'ye yakın siyah-beyaz fotoğraf

Satın almak için tıklayınız. 


Yazar hakkında:

1948 yılında GSA (bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Birçok mimarlık yarışmasında mansiyon ve dereceler kazandı. İstanbul Belediyesi Saraçhanebaşı 1. Blok Apartmanı, Emlak Bankası Atatürk Bulvarı Blok Apartmanı, Bursa Çarşıları, Ataköy Plajı ve Ataköy 2. Kısmı inşa etti. 1965'ten 2000 yılı sonunda emekli oluncaya değin Alarko şirketinin yurtiçinde ve yurtdışında pek çok tesis yapımını yönetti. Halen Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde Malzeme Komitesi ve Mimarlıkta Malzeme dergisi Yayın Kurulu üyesi olarak çalışmakta, çeşitli üniversitelerde, toplantı ve seminerlerde konferanslar vermekte, mimarlık, inşaat ve şantiyecilikle ilgili araştırma ve kitaplar yayımlamaktadır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :