Haldun Taner Müze Evi Açıldı

mimarizm.com / 21 Mart 2018
Kadıköy Belediyesi, tiyatro ve edebiyat dünyasının büyük ustası Haldun Taner’in 103. yaş gününde Haldun Taner Müze Evi’nin açılışını yaptı.

Uzun yıllar Kadıköy’de yaşayıp, eserlerini bu semtte üreten Haldun Taner’in edebi ve insani kişiliğinin belleklerde diri kalmasını sağlayacak “Haldun Taner Müze Evi” açıldı.

Tarihi bina restore edilerek müzeye dönüştürüldü

Kadıköy Belediyesi'ne ait Fenerbahçe Mahallesi’nde bulunan ikinci derece tarihi eser olan bina, restorasyonu yapılarak Müze Evi haline getirildi. Usta yazarın 103. yaş günü olan 16 Mart 2018 tarihinde açılışı yapılan Haldun Taner Müze Evi, büyük yazarın eşi Demet Taner, yakın dostları Metin Akpınar, Gülriz Sururi, Can Gürzap, Mustafa Pilevneli, Salih Kalyoncu, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Kadıköylülerin katılımıyla açıldı.

Haldun Taner Müze Evi

Demet Taner: Yıllardır arzu ettiğim bir şey gerçekleşti

Eşi Haldun Taner’in doğum gününde böyle bir projenin hayata geçirilmesinden mutluluk duyduğunu belirten Demet Taner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Aykurt Bey göreve geldikten sonra yaptığı icraatlar içinde ilk iş olarak bu engelleri ortadan kaldırarak burayı Haldun Taner Müzesi olarak hayata geçirdi. Yıllardır arzu ettiğim bir şey gerçekleşti. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, Haldun Taner Müze Evi’nin Haldun Taner’in anısına olduğu kadar kültür hayatımıza da katkı sağlamasını dilerim.”

Aykurt Nuhoğlu: Hep beraber bir şeyler yapmaya çalıştığımız zaman, çok küçük şeylerden çok büyük şeyler çıkıyor 

Müzenin açılışında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise şunları söyledi: “Haldun Taner’in Türk tiyatrosuna kattığı büyük emeği, yazarlığı ve eleştirmenliğinin getirdiği bütün bu birikimi geleceğe aktarmak bizim görevimiz. Haldun Taner Müze Evi’yle bunu yapıyoruz. Burada bir şeyi gördük ki hep beraber bir araya gelip bir şeyler yapmaya çalıştığımız zaman çok küçük şeylerden çok büyük şeyler çıkıyor. Sadece Kadıköy için değil, sadece İstanbul için değil, Türkiye için de çok küçük şeylerden hep birlikte büyük aydınlık bir ortam yaratabiliriz, yaratacağız da. Kadıköy’deki kültür sanat mekanlarımızdan bir tanesini daha açmaktan çok mutluyum. Özellikle Demet hanıma çok teşekkür ediyorum. Çok ciddi bir mücadele verdi, çok uğraştı.” 

Edebiyat ve tiyatro dünyasının yeni buluşma noktası 

Fenerbahçe Mahallesi'nde 117 yıllık tarihi binada yer alan Haldun Taner Müze Evi'nde, yazarın kişisel eşyaları ve eserlerinden örnekler sergileniyor. Haldun Taner’in kitapları, daktilosu, meşhur şapkası, atkısı gibi eşyaların sergilendiği binada, edebiyat ve tiyatro sanatına dair etkinliklerin de gerçekleştirilmesi planlanıyor. Müze Evi’nde özellikle genç yazarlar için hikâye ve oyun yazarlığı kursları düzenlenecek.

Haldun Taner Müze Evi’nin bir başka projesi de Genç Yazarlar Arşiv/Kitaplığı. Önümüzdeki dönemde Müze Evi bünyesinde, yeni ve yerli tiyatro oyunlarından oluşturulan bir kitaplık kurulacak.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :