Giulio Mongeri'ye ve “Evi”ne Adanmış Bir Kitap

mimarizm.com / 13 Temmuz 2016
Günümüzde Bozlu Art Project'e ev sahipliği yapan “Mongeri Evi”, yazılı kültürde göz ardı edilmiş olan İtalyan mimar Guilio Mongeri’ye odaklanan kapsamlı bir çalışmanın ortaya çıkmasına aracı oldu. Özlem İnay Erten, "Şişli’de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri" adlı kitabında, Mongeri Evi'nin mimari, sanat tarihsel ve sosyolojik önemini incelerken, İtalyan mimarın hayatına dair en kapsamlı çalışmalardan birine de imza atıyor...

Giulio Mongeri, gerek mimarlık faaliyetleri gerek eğitimci kişiliğiyle Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında etkin rol oynayan isimlerden birisi. İstanbul ve Ankara’da tasarladığı yapılarla Cumhuriyet Dönemi I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın en önemli temsilcileri arasında sayılan bir figür... Şişli'de Dr. Şevket Bey Sokak’ta bulunan ve günümüzde mimarının adıyla anılan “Mongeri Evi” ise Mongeri’nin tasarladığı pek çok yapı arasında özel bir konuma sahip olmasıyla biliniyor.

Özlem İnay Erten, "Şişli’de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri" adlı kitabında İtalyan mimarın simge yapılarından birisi olan “Mongeri Evi”nin mimari, sanat tarihsel ve sosyolojik önemini inceliyor. Bunu yaparken Guilio Mongeri’nin yaşam öyküsüne odaklanan oldukça hacimli bir bölümle hem mimarın yapıtını hayat hikâyesiyle ilişkilendiriyor hem de günümüze kadar yazılı kültürde göz ardı edilmiş Mongeri’nin hayatına dair en kapsamlı çalışmalardan birisini ortaya koymuş oluyor.

Mongeri Evi'nin 1925 yılında Sadıkoğlu ailesi tarafından inşa ettirilişinden Türkiye’nin ilk özel doğum kliniğine ev sahipliği yapmasına, okul ve banka olarak kullanıldığı dönemlerden 2007 yılında Dr. Şükrü Bozluolçay tarafından satın alınışı ve Bozlu Art Project adıyla bir sanat mekânına dönüşmesine kadarki hikâyesinin takip edildiği kitapta, Mongeri’nin hayatına dair daha önce bilinmeyen birçok bilgi de gün ışığına çıkıyor. Erten, çalışmasında yazılı kaynakların yanı sıra Mongeri’nin yakınları ve dönemin uzmanı tarihçilerle yaptığı birebir görüşmeleri de sıklıkla kullanıyor.

Görsel olarak zenginleştirilmiş, döneme ait tarihsel arka planın anlatıldığı bölümler ve Prof. Dr. Zeki Sönmez’in bu kitap için kaleme aldığı önsözle desteklenen yayın, yazılı kaynaklarda fazlasıyla göz ardı edilmiş bir isme dair ilgi çekici bir çalışma ve değerli bir akademik kaynak olma niteliklerini taşıyor. 

Şişli'de Bir Konak ve Mimar Guilio Mongeri

Şişli’de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri /
A Mansion in Şişli and Architect Giulio Mongeri


Yazar: Özlem İnay Erten
İngilizceye Çeviren: Feride Eralp
Yayıncı: Bozlu Art Project
Temmuz 2016
198 sayfa
27.5 x 23.5 cm
135 gr. mat kuşe kâğıt
Renkli iç baskı, sert kapak


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :