“Flatland / Düzülke” Sergisi Bozlu Art Project'te

mimarizm.com / 21 Mart 2016
Bozlu Art Project Nişantaşı, kent dokusunu farklı perspektiflerden fotoğraflayarak farklı bir görsellikte yeniden üreten Aydın Büyüktaş’ın "Flatland / Düzülke" isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Öyleyse kaderinle yüzleşmeye hazırlan: Düzleminden dışarı gidiyorsun…” - Edwin A. Abbott

Bilimkurgu edebiyatından referanslarla hareket eden Aydın Büyüktaş’ın mekân içinde mekân yaratarak sürpriz bir boyut kurguladığı yapıtları, Oğuz Erten’in küratörlüğünde izleyiciye sunuluyor.

Büyüktaş, "Flatland / Düzülke" isimli sergisinde, yaşadığımız çevrede çoğu zaman dikkatimizi çekmeyen; fakat görsel belleğimizi oluşturan mekânları kuş bakışı görüntüleyip, dönüştürerek onlara farklı boyutlar kazandırıyor. Sanatçı, Edwin Abbott’ın “Flatland: A Romance of Many Dimensions” kitabından ilham aldığı “Flatland” serisinde boyutsal algıları fotoğrafa estetik biçimde sokabilmeyi amaçlayan işler kurguluyor.

Yeni Cami, Aydın BüyüktaşYeni Cami 

Gerçekliğin sadece algıladıklarımızla sınırlı olamayacağını vurgulayan Flatland / Düzülke isimli sergi, izleyiciyi farklı boyutlar ve farklı bakış açıları üzerinde düşünmeye çağırıyor. Yaşadığımız gündelik mekânları sorgulatma kaygısıyla fotoğrafta manipülasyondan kaçınarak, algıda manipülasyonlarla var olanı farklı göstermeyi mesele edinen Büyüktaş, bu düşünceden hareketle fotoğrafların çekim aşaması öncesi sanal fotoğraf makineleriyle çekim noktalarını, eğim, açı ve birleşim noktalarını aylar süren titiz bir çalışmayla en ince detayına kadar planlamış oluyor. Öyle ki, Büyüktaş bu çalışma neticesinde çekilen fotoğraflar ile karanlık odada dahi analog kolaj yapılabileceğini ifade ediyor.

Galata Köprüsü, Aydın BüyüktaşGalata Köprüsü

İstanbul’u yaşadığı şehir olduğu için seçtiğini belirten Aydın Büyüktaş; Sultanahmet Meydanı, Galata Köprüsü, Yeni Cami gibi şehrin görsel hafızasını oluşturan mekânları kullanıyor. Kendine özgü tekniği ile izleyicinin algılarını yerle bir ederek yeni bir önerme ortaya atan sanatçı "Flatland / Düzülke" isimli sergisiyle izleyiciyi şaşırtıcı bir görselliğin yanı sıra ironik, çok boyutlu, romantik bir bakış açısıyla baş başa bırakmayı hedefliyor.

Kapalıçarşı, Aydın Büyüktaş Kapalıçarşı

"Flatland / Düzülke", 22 Mart - 26 Nisan 2016 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı'nda görülebilir.

Sanatçı hakkında:
1972 yılında Ankara doğan Aydın Büyüktaş, Bilkent Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde eğitim alır. 2012 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde eğitim görmeye başlar. 2000’li yıllarda önemli post prodüksiyon şirketleriyle ve serbest olarak çalışarak 3D, animasyon, video alanlarında pek çok sinema filmi ve reklam kampanyasının içinde yer alır. Uluslararası popülarite kazanan ödüllü işlere imza atar. Çalışmalarında kendine özgü bir tekniği merkeze alan Büyüktaş, özellikle bilim kurgu edebiyatından aldığı ilhamla bilindik mekân algılarını manipüle ederek yeni bir boyut kurgulamak üzerine yoğunlaşan bir anlayışı benimsemiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :