Gençler Giyilebilir Ödeme Çözümlerinin Geleceğini Tasarladı

mimarizm.com / 04 Ocak 2016
Visa Europe, giyilebilir ödeme çözümlerinin geleceğinin tasarlanması amacıyla University of Arts London bünyesindeki Sanat ve Tasarım Enstitüsü Central Saint Martins ile işbirliği yaptı. Bu çerçevede endüstriyel tasarım yüksek lisans öğrencileri ve mezunları, alışverişin geleceğini hayal ederek 2020 itibariyle hayatımıza girebilecek temassız giyilebilir ödeme çözümlerinin tasarım ve fonksiyonları ile ilgili 3 farklı konsept tasarladı. 

Tüketicilerin her zamankinden daha hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme yapma beklentileri ve 2019 yılında Avrupa’da tüm POS terminallerinin temassız ödeme kabul edecek olması bu çözümlerin tasarlanmasında önemli rol oynadı.

Bu kapsamda 3 farklı giyilebilir ödeme konsepti ortaya çıktı:

1. Dijital ortamda kullanılabilen bozuk para
2. Bileğe takılan ve elin bir hareketiyle ödemelerin gerçekleşmesini sağlayan cihaz 
3. Sosyal medya ve ödeme teknolojilerinin entegre olduğu bir yaka iğnesi

Giyilebilir ödeme yöntemlerine yönelik üç tasarım konsepti, Central Saint Martins - CSM Akademik ve Tasarım Uygulayıcısı Silas Grant yönetiminde; Gareth Ladley (MA Endüstriyel Tasarım Mezunu 2015), Marina Mellado (MA Endüstriyel Tasarım Öğrencisi), Marta Monge (MA Endüstriyel Tasarım Mezunu 2015), Maxime Moreaux (MA Endüstriyel Tasarım Öğrencisi) ve Bronka de Sage (MA Endüstriyel Tasarım Öğrencisi) tarafından geliştirildi. Giyilebilir ödeme teknolojilerinin geleceği hakkında fikir sunmak ve ilham vermek üzere geliştirilen konseptler, ticari bir amaç güdülmeden gerçekleştirildi. 

Tasarım Konseptleri:

Small Change (Bozuk Para)

Small Change, bozuk para ile yapılan alışverişler için tasarlandı. Bir saat gibi kola takılıyor ve bozuk para kullanılan işlemlerde temassız ve hızlı ödeme yapılmasını sağlıyor. Böylece cebinizde ağırlık yapan bozuk paralar tek bir giyilebilir cihaza yükleniyor.

Binlerce yıllık parayı fiziksel olarak elinde tutma alışkanlığının bir uzantısı olarak ekranında e-mürekkep teknolojisi kullanılan ve bozuk para şeklindeki üst parça, kullanıcının hesabında kalan veya ödeyeceği tutarı kolayca gösteriyor. Cihaz, bankaya bağlanarak güncellemelerin yapılmasını sağlarken, üst parça gerektiğinde bileklikten ayrılarak özel tasarlanan hesap sümeni, kumbara gibi cihazlarda ödeme yapmak için kullanılabiliyor. Small Change, gençlerin harçlıklarını biriktirmesine yardımcı bir araç olarak da kullanılabiliyor.

*

Budgeteer (Bütçeleyici)

Budgeteer bileğe takılan bir giyilebilir ödeme cihazı. Ödeme noktasında bileğin basit bir hareketiyle ödeme işlemininin kolayca yapılmasını sağlıyor.

Budgeteer, elin üç farklı hareketi ile ödemeleri iş, kişisel ve ev harcamaları şeklinde üç kategoriye ayırabiliyor ve hesap ekstresinde farklı renklerde gösteriliyor. Böylece bütçe yönetimini kolaylaştırıyor.

*

Thread (Yaka İğnesi)

“Artırılmış gerçeklik” uygulaması olan ve yaka iğnesi şeklinde takılan Thread ise, Bluetooth bağlantısı ile kullanıcılarını tanınabilir birer marka elçisine dönüştürüyor. Belirli marka ve mağazalarda kullanılmak üzere tasarlanan Thread’i takanlar, birbirlerini telefon kamerası aracılığıyla belirleyebiliyor ve satın aldıkları ürünleri takip edip puan verebiliyor. Yüksek puan alan marka, kıyafeti veya ürünü giyen kişiye indirim, VIP bilet, özel gösterim gibi hediyeler sunuyor. Tüketiciler sevdiği marka ile özel bir ilişki kuruyor. 

Parmak damarlarını tarayan bir sensöre de sahip olan Thread, biyometrik doğrulama sistemi ile güvenli ödeme yapmayı da mümkün kılıyor. Yaka iğnesinin şekli ve görüntüsü ise her marka veya mağazaya göre tasarlanabiliyor.

"Temassız teknolojiler 2020 itibariyle standart bir özellik olacak"

Tasarım çalışmaları hakkında görüşlerini ifade eden Visa Europe Temassız Ödemelerden Sorumlu Başkan Nick Mackie şöyle konuştu:

“Visa Europe’un inovasyon gücü ve tecrübesi, insanı merkez alan tasarımlarla birleşince ortaya herkesin ödeme yapmak için kullanmak isteyeceği konseptler çıktı. Visa olarak, temassız teknolojilerin 2020 yılı itibariyle pek çok giyilebilir cihazda standart bir özellik olacağına inanıyoruz. Giyilebilir cihazlarda ödeme özelliği, dijital saatlerdeki alarm kadar yaygın ve normal bir fonksiyon olarak hayatımıza girecek. Özellikle teknolojinin yakın takipçisi olan Y kuşağı açısından popülaritesi gün geçtikçe artan giyilebilir ödemeler alanında büyük potansiyel olduğunu görüyoruz. Giyilebilir ödeme çözümleri temassız teknolojisinin hızını ve kolaylığını daha da geliştirirken, bu cihazların kullanıcıların üzerinde olması ödemelerin kusursuz ve son derece güvenli bir şekilde yapılmasını da sağlayacak.”


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :