DYO’dan “Yarınlar İçin Değer” Projesi İle Eğitime Destek

mimarizm.com / 26 Eylül 2016
DYO, kurumsal sosyal sorumluluk projesi “Yarınlar İçin Değer” kapsamında çocuklara, profesyonellere ve okullara yönelik 3 farklı projeyi hayata geçirerek renk, ışık ve mekan bilgisi konusunda farkındalığı artıracak bir dizi eğitim ve içerik çalışmasına imza attı.

 “Öğrenmeye Değer”, “Ustalığa Değer” ve “Okullara Değer” olmak üzere üç farklı başlıkta gerçekleştirilen ‘Yarınlar için Değer Projesi’nin tanıtıldığı ve 2016 yılında yapılan çalışmalarla ilgili bilgilerin verildiği toplantıda; DYO Boya Fabrikaları Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Serdar Oran, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burçin Cem Arabacıoğlu birer konuşma yaptı. 

Proje kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Bölümleri akademisyenlerinden oluşan danışma kurulu tarafından; renk, mekan kullanımı, ısı ve ışık unsurları hakkında bilgiler veren eğitim içerikleri hazırlanmış. 2015-2016 öğretim yılında 10 ilde 66 okulda verilen 1025 eğitimle 25 binin üzerinde öğrenciye ve 1018 öğretmene ulaşılmış. Eğitimlerde verilen kazanımlarla çocukların yaşam kalitelerini ve başarılarını artırmaları, estetik değerler hakkında farkındalık sahibi olmaları amaçlanmış. 

“Yarınlar İçin Değer” çatısı altında gerçekleştirilen “Ustalığa Değer” projesi kapsamında ise Türkiye çapındaki 10 ilde 219 boya ustasına Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından 1300 saat eğitim verildiği belirtiliyor. 

“Okullara Değer” projesinde ise bilimsel veriler ışığında standartları belirleyen bir Okul Boyama Kılavuzu hazırlanmış. Çocukların zamanlarının büyük çoğunluğunu geçirdiği okul mekanlarının kalitesinin artırılması ve iyileştirilmesi amacıyla renk, mekan, ışık gibi unsurlara göre renk ve boya seçeneklerinin yer aldığı Okul Boyama Kılavuzu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye çapındaki 20 bin okula gönderilmiş ve kılavuz bir milyon öğretmen ile paylaşılmış.

Proje Öncesi 

Proje Sonrası 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili birimlerinin yönlendirmesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden akademisyenlerin önderliğinde yaklaşık bir yıl süren bir çalışma sonucunda hazırlanan Okul Boyama Kılavuzu, okulların bulundukları bölgenin iklim koşulları, okullardaki mekanların işlevleri, ışık alma durumları, mimari uyum ilkelerine uygunluk gibi farklı kriterler gözetilerek oluşturulmuş. Okulların niteliğine göre renk seçimi www.yarinlaricindeger.com web sitesi üzerinden de kolayca gerçekleştirebiliyor.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Samsun ve Trabzon olmak üzere 10 ilde yer alan 10 okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilen Okul Boyama Kılavuzu'nun uygulama örneği olarak DYO tarafından boyanmış. Proje kapsamında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden eğitim alan Mesleki Yeterlilik belgesi sahibi 120 usta, 34 ton boya kullanarak bir ay gibi kısa bir sürede boyamaları tamamlayarak okulları yeni eğitim-öğretim yılına hazırlamış. 

DYO Boya Fabrikaları Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Serdar Oran, yapılan basın toplantısında proje hakkında: “Faaliyet alanımızla doğrudan ilişkili olan yaşam alanlarının iyileştirilmesiyle ilgili toplumsal yatırımlarımızı ve bilgi birikimimizi proje paydaşlarımızın işbirliğinde “Yarınlar İçin Değer” çatısı altında topladık. Bu kapsamda üç proje gerçekleştirdik. Geleceğimizin mimarı olacak çocuklarımıza yönelik olarak “Öğrenmeye Değer”, onların yaşadıkları ortamları daha da iyileştirmek için “Okullara Değer” ve yaşam alanlarımızı güzelleştiren profesyonellerimize yönelik olarak “Ustalığa Değer” projelerimizi hayata geçirdik. Biz Türkiye’nin, bu ülkenin yarınlarına inandığımız için yarınlara değer diyoruz. Geleceğimizi şekillendirecek olan çocuklarımızın yaşamlarında fark yaratmalarını ve yaratıcı olmalarını istedik” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın projeye verdiği desteğin çok önemli olduğunu söyleyen Serdar Oran, “Proje kapsamında hazırlanan Okul Boyama Kılavuzu Türkiye’de bir ilk. Okullarımızın bundan böyle bilimsel bir yaklaşım ile oluşturulan Okul Boyama Kılavuzu’na uygun olarak boyanması projenin en önemli sonuçlarından ve sürdürülebilirlik göstergelerinden birini oluşturuyor. Çocuklarımızın yaşadığı tüm mekanların iyileştirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu. 

Projenin hayata geçmesinde önemli katkıları olan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu ise toplantıda yaptığı konuşmada, “DYO ile yaptığımız bu önemli projede hangi mekanın hangi renklerle boyanması gerektiğini anlatan çok önemli bir kılavuz hazırladık. Bu kılavuzu 20 bin okulumuza gönderdik ve bir milyon öğretmenimizle paylaştık. Hem okullarımızda hem de toplumun genelinde bir renk bilinci oluşturmaya çalışıyoruz. Ayrıca DYO ile yaptığımız bu çalışmayı OECD’ye taşıyacağız. Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu OECD’nin yaptığı bir araştırmanın sonuçları okulların fiziki ortamı ve seçilen renklerin çocukların genel başarı oranını yüzde 25 artırdığını gösteriyor. Bu anlamda DYO’nun Yarınlar İçin Değer projesi içerik ve hedefleriyle OECD’de sunulabilir. Aynı zamanda biz bu projeyi AB’ye aday ülkeler ile de paylaşacağız. Böylece eğitim boyutuyla bir model olarak yurtdışına taşıyabiliriz” dedi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :