Ovakent'teki Atıl Okul, Öğretim Yılına Yeni İşleviyle Girecek

mimarizm.com / 11 Temmuz 2014


Herkes İçin Mimarlık Derneği'nin yürüttüğü Atıl Köy Okulları Projesi'nin yeni durağı İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Ovakent köyü. Zihinsel Engelli Bölge İş Eğitimi Okulu olarak yeniden işlevlendirilen atıl Kemal Atatürk İlk Öğretim Okulu, yeni eğitim öğretim yılına hazır hale gelecek.


Dernek üyeleri, Mart 2013'te ilçeye yaptıkları ziyarette İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevdet Ünlü ve Şube Müdürü Mehmet Sakal ile görüşmüştü. Görüşme sonrası, ilçeye bağlı 3 ayrı köyde yer alan atıl köy okullardan Ovakent köyünde bulunan Kemal Atatürk ilk okulu üzerine çalışılmasına karar verildi.Ovakent köyü, İzmir ili, Ödemiş ilçe merkezine 16 km uzaklıkta 3250 nüfuslu bir köy. Dağ eteğinde yer alan bu köyde de Ödemiş genelinde olduğu gibi ana geçim kaynağı, büyükbaş hayvancılık. Pamuk ve tütün üretildiği dönemlerde köyün nüfusu 9000'e kadar yükselmiş. Köyde son yıllarda göç çok olduğu için öğrenci sayısında azalma yaşanmış. Bunun üzerine yakın iki mahallenin birleşmesiyle Kemal Atatürk okulu eğitime kapatılmış.

Köyde atıl durumda bulunan okul, Kemal Atatürk İlk Öğretim Okulu olarak 1980'lerde eğitime açılmış. Okul yaklaşık 5 yıldır eğitim vermiyor. Şu anda okulun bir dersliği halk eğitim merkezi olarak kullanılıyor. Okul yapısal olarak fazla hasarlı gözükmezken bakımsızlıktan tahrip olmuş durumda. Okul binası 2 katlı ve yığma bir yapıdan oluşuyor. Okulun bahçesinde tuvalet olarak hizmet veren küçük bir yapı ve kömürlük olarak hizmet veren başka küçük bir yapı bulunuyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü ve muhtar, bölgeye hizmet veren bir Özel Meslek Eğitim Merkezi yapılmasını istiyor. Bölgedeki engellilere yönelik eğitim veren kuruluşların azlığı sebebiyle atıl durumda olan okulun bu şekilde değerlendirilmesi düşünülüyor. İl merkezine en uzak ilçe olması dolayısıyla Ödemiş, kendi ilçesine ait engellilere yönelik eğitim alanlarına sahip olmayı istiyor.

Bu sene 17-18-19 Haziran tarihlerinde, İzmir Işıkkent Koleji öğrencilerinin katılımıyla yapılan atölye çalışması ile yenileme süreci başladı. Işıkkent Koleji ve Round Square etkinliği kapsamında Ürdün'den 25 öğrenci ile Herkes İçin Mimarlık'ın yürütücülüğünde gerçekleşen üç günlük atölye kapsamında, bina ön cephesinin ilk kat yüksekliğindeki kısmının cephe düzenlemesini yapıldı ve okul bahçesinin çeşme ve ağaçlarla tariflenmiş parçası dinlenme ve oyun alanı haline getirildi.İnternet üzerinden yapılan açık çağrıya cevap veren mimarlık öğrencileri arasından seçilenlerin katılımıyla devam eden Uygulama Atölyesi ve inşaat süreci ile okul, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yönlendirmesiyle Zihinsel Engelli Bölge İş Eğitimi Okulu olarak yeniden işlevlendirilerek yeni eğitim öğretim yılına hazır hale gelecek.Projenin tüm süreci internet üzerinden takip edilebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :