Atıl Köy Okulları Destek Bekliyor

mimarizm.com / 28 Nisan 2014


2012 yılında başlattığı Atıl Köy Okulları Projesi'ni farklı illerde sürdüren Herkes İçin Mimarlık derneği, uygulamaya geçirmek istediği projeler için destek çağrısında bulundu.


Taşımalı eğitim sistemi sonucunda atıl kalan ve sayıları binlere ulaşan köy okullarına yeniden işlev kazandırma hedefiyle, bugüne kadar Ordu, Edirne ve İzmir'de projeler geliştirerek tasarım çalışmalarını tamamlayan Herkes İçin Mimarlık; Diyarbakır, Konya ve Erzincan'daki projelerin ön hazırlık çalışmalarına başladığını duyurdu.

Atıl Köy Okulları Projeleri, 2012 yılının Ağustos ve Eylül aylarında, ana proje konusunun dışında yer alan, ancak acil yardıma ihtiyaç duyan Ordu-Kargı köyü okul inşaatının tamamlanması ile başlamıştı. Dernek, bu tarihten itibaren, Ordu-Çaka, Edirne-Kızkapan ve İzmir-Ovakent 'te üniversite öğrencileri ile birlikte tasarım çalışmaları yürüttü.

Yerinde yapılan atölye çalışmaları ile başlayan her projede, köy halkının ve yerel yetkililerin ihtiyaç talepleri doğrultusunda öneriler geliştiren Herkes İçin Mimarlık, bu bağlamda;

- Ordu/Perşembe/Çaka'da her yaş grubundan öğrencilerin atölye çalışmaları yapabileceği ve aynı zamanda köy halkının da yararlanabileceği,

- Edirne/Keşan/Kızkapan'da köy halkına yönelik düzenlenecek tarım, hayvancılık ve başka eğitimler için kullanılabilecek,

- İzmir/Ödemiş/Ovakent'te ise 14-23 yaş arası zihinsel engelli öğrencilere iş okulu olarak hizmet verecek tasarımlar üretti.

Herkes İçin Mimarlık ekibi şimdi, tasarım çalışmalarını tamamladığı bu üç projeyi uygulamaya geçirmek istiyor. Dernek, bu yaz içerisinde öncelikle, Ovakent zihinsel engelliler iş okulunun inşaatını bitirmeyi amaçlıyor.
2014 Eylül ayında hizmete girmesi planlanan binada, bu yaz, atıl okulun tamiratı ve bahçe içerisinde bulunan yemekhane ve atölye birimlerinin inşaatı tamamlanacak.

Okul tamiratı için öncelikle kapı ve pencere doğramalarına, çatı tamiratına ve ısı tesisatına, yemekhane için ise ahşap malzeme desteğine ihtiyaç olduğunu belirten Herkes İçin Mimarlık derneği; başta Ovakent zihinsel engelliler iş okulu projesi olmak üzere, projelerine destekte bulunmak isteyenlere info@herkesicinmimarlik.org adresinden kendileriyle iletişime geçmeleri çağrısında bulunuyor.

Ovakent projesi için hazırlanan kitapçığa buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :