Doğaya Uyumlu Mimari

Tuba Tellioğlu Şeren / 10 Şubat 2017
Vietnam’daki Lung Luong İlkokulu’nun tasarımını üstlenen Stüdyo 1+1<2, projede temel olarak sert doğa koşullarıyla mücadele edebilecek konforlu bir okul yaratmayı amaçlamış.

Eğitim yapısının tasarımı aydınlatma, havalandırma ve ses izolasyonu gibi standartları sağlıyor. Ayrıca okulda yeterli sayıda sınıf, çok amaçlı kullanılabilecek mekanlar, kütüphane, revir, mutfak, tuvalet ve yatakhane bulunuyor. Lung Luong İlkokulu canlı renkleri ve modern tasarım diliyle ormanın içinde açan rengarenk bir çiçek gibi insanı şaşırtıyor. Yapının çok güçlü bir görsel dili var: Her bir açı çocuklarda farklı bir duygu uyandıracak ve ders esnasında onlara ilham verecek etkiye sahip.  

Fonksiyonel alanlar bir koridorla birbirine bağlanmış. 1,413 metrekarelik alana yayılan projede binaların temelinin doğal araziyle uyum göstermesi sağlanmış. 

 

Bütçeyi düşük tutmak ve aynı zamanda ısı izolasyonu sağlamak amacıyla tuğlalar binanın temeli atılırken araziden çıkarılan topraktan elde edilmiş. Yapıda kullanılan geri dönüştürülmüş tuğlalar aynı zamanda iç mekanda da dengeli bir iklim yaratılmasına olanak tanımış. Böylelikle sınıflar yazın serin, kışınsa sıcak kalıyor.   

Ormanın içinde açan rengarenk bir çiçek görünümündeki Lung Luong İlkokulu, bölgede yaşayan çocuklara verilebilecek en anlamlı hediye. 

Fotoğraflar, Son Vu
Kaynak, Domusweb


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :