Designnobis Tasarımlarına IDA 2018’den Dört Ödül 

mimarizm.com / 30 Temmuz 2018
Uluslararası alanda en prestijli tasarım ödüllerinin sahiplerini bulduğu International Design Awards (IDA) yarışmasının 2017-2018 yılı sonuçları açıklandı. ODTÜ Öğretim Üyesi Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi etkinlikten 4 ödülle döndü.

Kurulduğu 2006 yılından bugüne 150’nin üzerinde uluslararası tasarım ödülüne layık görülen Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi, inovatif ve vizyoner projeleriyle katma değer yaratan ürünler geliştirmeye devam ediyor. 

ODTÜ Teknokent’te yer alan endüstriyel tasarım ve inovasyon merkezinde geliştirdiği ürünlerle dünyanın çeşitli yarışmalarında onurlandırılan Gürsu ve ekibinin International Design Awards 2018’de ödüle değer görülen ürünleri şular;

ConSoLight

Deniz fenerine yenilikçi bir boyut getirerek öncü ve ihtiyaçlara hızla cevap veren bir ürün olarak geliştirilmiştir. Günümüzdeki alternatif enerji kaynaklarının kullanımı hızla ilerliyor ve çevresel çözümler geliştiriliyor. Kaynakların tükenmesi ve küresel yaklaşımın yenilenebilir enerji kullanımına yönelmesiyle çevreci ürünler uluslararası piyasada büyük önem taşıyor.

Doğal enerji kaynağının yüksek verimli kullanımını sağlayarak bu ihtiyaca hitap eden ConSoLight, düşük maliyeti, yüksek performansı ile uluslararası pazarda güçlü ve öncü bir çözüm olarak yerini alarak ihraç potansiyeli yüksek bir alan yaratıyor. Güneş enerjisi sayesinde sürekli kullanılabilmesi, yeni ürün maliyetlerini de en aza indiriyor. Ülkemizin küresel yaklaşımdaki faaliyetlerine katkı sağlıyor. Düşük maliyetli, yüksek katma değerli bir ürün oluşuyor. Zorlu deniz ortamına dayanıklı şekilde tasarlanmış hem işaretleme ışığı hem de balıkçılık ekipmanı olarak yüzen bir deniz feneri olarak kullanılabiliyor.

ConSoLight, marinalar için sürdürülebilir yaklaşımı amaçlarken balıkçıların ihtiyaçlarına büyük çözümler sağlıyor. Geliştirilen güneş enerjili deniz feneri, bulundurduğu güneş pilleri ile gün boyu güneş ışıklarını toplayarak geceleri uzun saatler boyunca su yüzeyini aydınlatıyor. Böylelikle yenilenemeyen hiçbir kaynağı tüketmiyor. Aynı zamanda, büyük bir güç kaynağına sahip olduğundan, düşük güneş ışığı alan bölgelere de uygunluk ve yüksek çalışma performansı sağlıyor.

Çevre dostu, uygun maliyetli, dayanıklı tasarım sunan ConSoLight, Sürdürülebilir Yaşam - Çevre Koruma kategorisinde gümüş ödüle layık görülürken, Alternatif Enerji Kaynakları Ekipmanı Tasarımı kategorisinde altın ödül ile onurlandırıldı. 

*

Taxea

İstanbul Boğazı için geliştirilen çift güverteli katamaran, modern bir deniz ulaşım aracıdır. 65 yolcu kapasiteli ve yüksek performanslı malzemelerin kullanıldığı bu özel katamaran İstanbul Boğazı için yüksek performans ve konforuyla, ferah ve lüks bir seyahat sunuyor.


Geliştirilen araç, ışık alan ferah tasarım için çoğunlukla geniş cam paneller barındırıyor. Taxea, kapalı gövdesi ve merdiven korkulukları ile güvenli bir yolculuk sağlıyor. Taxea, kısa mesafe seyahatini daha keyifli bir deneyim haline getirirken, modern şehir manzarasını yolcunun ayaklarına sererek boğaz yolculuğunu keyfe dönüştürüyor.

Taxea, Deniz Ulaşımı - Tekne Tasarımı kategorisinde gümüş ödüle layık görüldü.

*

Owl Bits

Tek elle kullanılabilen hassas çalışan bir tornavida seti olan Owl Bits, her boyutta ürün için kullanılabiliyor. Geliştirilmiş bu set, hafif ve kompakt tasarımı ile göz önüne çıkıyor. Tek elle kullanılabilmesi sayesinde tüm kullanıcılara hitap ediyor. Gövdede saklanan 13 farklı değiştirilebilir vida tipini barındırmasıyla piyasadaki ürünlerin önünde yer alıyor. Malzeme seçimleriyle konforlu ve uzun vadeli bir kullanım sağlayan bu set, deri kılıfı sayesinde giysilere takılarak günlük ya da özel amaçlı kullanımlarda sahibine anında yardımcı oluyor.


Çok sayıda vida tipi bulunduran ve yüksek malzeme kalitesine sahip olan Owl Bits, hayat kurtarıcı çok amaçlı bir araç olarak Diğer Ürün Tasarımları kategorisinde bronz ödüle layık görüldü.

* * *

2007 yılından itibaren düzenlenmekte olan International Design Awards tasarım ödülleri mimari, iç mekan, ürün tasarımı ve moda alanlarında en yenilikçi uygulamaları ödüllendirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda kazanan tasarımlar için bir akreditasyon niteliği taşıyan yarışma, ürünlerin ve tasarımcılarının tanıtımlarına katkıda bulunuyor. Ödül töreni New York ve Los Angeles'ta gerçekleştirilecek olan etkinlikte ödüllü ürünlerin bulunduğu bir sergi de yer alacak.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :