Demirbükü Evleri Sosyal Kulüp Projesine ICONIC Ödülü

mimarizm.com / 13 Ağustos 2018
Demirbükü Evleri Sosyal Kulüp projesiyle ICONIC Awards’un 2018 kazananları arasında yer alan Erginoğlu & Çalışlar, uluslararası platformdaki başarılarına bir yenisini ekledi. Mesa Mesken için gerçekleştirilen ve bulunduğu doğayla güçlü ilişkiler kuran yapı, ‘Yenilikçi Mimari’ kategorisinde ödüle değer bulundu.

Dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce projenin yarıştığı ICONIC Awards, disiplinlerarası etkileşime odaklanan ilk mimarlık ve tasarım yarışması olarak her yıl dünyanın en iyi projelerini seçiyor. German Design Council tarafından düzenlenen ödül programı, tüm dünyadan iyi mimarlık örneklerini buluşturan bir zemin oluşturmayı amaçlıyor. Yaşam kalitesini zenginleştirme anlamında örnek teşkil eden projeleri değerlendirmeye alan ICONIC Awards, vizyoner, sürdürülebilir tasarımların önemine dikkat çekerek, bu duyarlılıkla proje üreten mimarları, tasarımcıları, inşaat sektörü ve endüstrisini ödüllendiriyor.

ICONIC Awards 2018’de Bodrum Demirbükü Evleri Sosyal Kulüp projesi ile ödüle değer bulunan Erginoğlu & Çalışlar, 2015 yılında Bakü New Power Station projesi ile aynı ödülün sahibi olmuştu.

Önceki yıllarda Zaha Hadid, Von Gerkan, Nabil Gholam gibi önemli mimarların kazandığı ICONIC Awards’un ödül töreni, 8 Ekim 2018’de Münih’te gerçekleşecek.

*

Bodrum Demirbükü Evleri Sosyal Kulüp

Kuzeyde orman, doğuda denizle çevrili olan yapı, bulunduğu yer ve doğa ile güçlü ilişkiler kurarak bu bağlamda en iyi örneklerden biri olmayı amaçlar. Bodrum yarımadasında yer alan Demirbükü Evleri’ne hizmet edecek bir sahil restoranı olarak kurgulanan sosyal kulüp, öncesinde proje tanıtım ofisi olarak kullanılabilecek esneklikte tasarlanmış ve hızlı bir şekilde inşa edilirken çevreye olan etkisi minimuma indirgenecek şekilde planlanmıştır. Arazideki eğim, mevcut bitki örtüsü, ağaçların konumu ve program gereklilikleri analiz edilerek yapının en uygun noktaya konumlanması hedeflenmiştir.

Proje tanıtım ofisinin etrafındaki bölge, korunmuş bir doğal alan olarak sahil aktivitelerine ayrılmıştır. Arazideki mevcut bitki örtüsü ve ağaçlar; güneşlenme terasları, çocuk oyun alanları, küçük havuzlar, soyunma ve duş kabinleri ile düzenlenecek bölge için etkileyici bir doğal ortam oluşturmaktadır. Satış ofisine 100 metre mesafede yer alan 400 metre uzunluğundaki plaj bu yeşil alan ile doğrudan bağlantılıdır.

Yapı, mevcut dere yatağının yakınında konumlandırılarak, sıcak iklimin etkisinin azaltılması amaçlanmıştır. Ziyaretçilerin erişimi için girişte küçük bir otopark alanı organize edilmiş, denizden ulaşım içinse tekne yanaşma iskelesi tasarlanmıştır. Yaya erişimi, ağaçların arasından geçen patika ve derenin üzerinden geçen hafif bir köprüyle sağlanmıştır. Bu ulaşım rotası ziyaretçileri doğrudan doğanın içerisine çeker.

Bina kurgusu oluşturulurken, çevreyle ilişki kuran büyük teraslar ve eşlenik olarak üzerine yerleşen gölgeleyici bambu platformdan yola çıkılmıştır. Programdaki kapalı alan ihtiyacı bu iki platform arasına yerleşen ve kendi çatılarıyla biçimlenen şeffaf mekanlardan oluşur.

Platform, yerleşimdeki ağaçlar konunarak onların etrafında şekillenmiştir. Restoran ve proje tanıtım ofisi işlevlerinin her ikisine de hizmet edebilecek ana plan kurgusunun, ihtiyaca göre büyüyebilmesi hedeflenmiştir. Platform-çatı düzlemleri yapının pasif iklimlendirmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Proje tanıtım ofisi olarak esnek ve rahat bir mekan deneyimi sunan yapı, çevresiyle var olup, kullanıcılarına doğanın içerisinde onunla birlikte yaşama hissini vermeyi hedeflemiştir. Binada ve peyzaj tasarımında kullanılan yerel malzemeler hem bu hissiyatı güçlendirmiş hem de projenin ilerleyen aşamaları için örnek teşkil etmiştir.

Künye:

Tasarım Ekibi: Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar, Romain Cadoux, Emre Cestel, Aslı İngenç, Umut Atlı, Duygu Uzunalı, Elif Özüçağlıyan, Zeynep Sümbül Enhoş, Alp Kenan Koska
İşveren: Mesa Mesken
Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 2016-2017
İnşaat Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 2017-2017
Proje Yeri: Göltürkbükü, Bodrum, Muğla
Arsa Alanı: 200.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 720 m2 (Satış Ofisi)
Toplam Proje Alanı: 106.000 m2 
Statik Proje: Probi Mühendislik
Mekanik Proje: Ersa Mühendislik
Elektrik Projesi: Elektra Mühendislik
Peyzaj Tasarımı: Ata Turak
Ana Yüklenici: Mesa Mesken
Fotoğraflar: Cemal Emden, 2018


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :