UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri 2017

mimarizm.com / 09 Kasım 2016
UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödül Programı için son başvuru tarihi 15 Şubat 2017 olarak belirlendi.

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Çocuk ve Mimarlık Çalışma Programı, çocukların ve gençlerin mimarlık bilinçlerinin geliştirilmesinde rol alan kişi ve kuruluşları ödüllendirmek amacıyla, “UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri” adı verilen uluslararası bir ödül programı gerçekleştiriyor. 

Ödül programının ulusal aşaması Mimarlar Odası tarafından gerçekleştiriliyor ve yarışmanın sekretaryasını ise Mimarlar Odası Ankara Şubesi yürütüyor. Ödül başvurularına katılımda bulunmak isteyen kişi veya kuruluşların, okul öncesi ile 18 yaş arasındaki çocuklar ve gençlerin mimarlık, kent ve çevreyi oluşturan süreçlere yönelik farkındalıklarını arttırmak amacıyla tasarlanmış etkinlik, program, yayın ve filmlerini, ödül şartnamesinde belirtilen şekilde Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne iletmeleri gerekiyor. 

“Daha iyi bir dünyayı tasarlamak”

Konuya dair açıklama yapan UIA Çocuk ve Mimarlık Çalışma Grubu Üyesi ve  Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “UIA Çocuk ve Mimarlık çalışma grubu, çocukların mimarlık, kent ve çevre farkındalığının  geliştirilmesini, dünyanın geleceği açısından acil ve önemli bir hedef olarak görüyor. Bu konuda bilinçli olarak yetişen yurttaşların, ileriki yaşamlarında kentleri ve yaşam çevrelerini şekillendiren politik, ekonomik ve sosyal kararlarda seslerini duyurabilecek ve bu kararları etkileyebilecek bireyler olacaklarına inanıyor. Bu nedenle mimarlık örgütlerinin dışında mimarlık kent ve çevre farkındalıkları üzerine  yapılan çalışmalar, yayınlar ve filmlerin teşvik edilmesi için Uluslararası Altın küp ödülleri düzenleniyor. Uluslararası ödül programına katılmak için önce Ulusal kategoriye başvuruların yapılması gerekiyor. Ödül programına, çocuklar için  kent mimarlık ve çevre farkındalığı kazandırılmasına ilişkin çalışmalar yapan okullar, kurumlar, dernekler, vakıflar, belediyeler, yazarlar, yayınevleri ve film yapımcıları ya da TV programcıları katılabilirler. Çocuklar için çocuklarla birlikte çocuklar tarafından daha iyi bir dünya tasarlamak için Altın Küp Ödülleri’ne katılımcıları bekliyoruz “ dedi. 

Son teslim tarihi 15 Şubat 

Türkiye'de ödül programına adaylık dosyalarının Mimarlar Odası'na gönderilmesi için son tarihin 15 Şubat olarak belirlendiğini belirten Candan, “ UIA Altın Küp Ödülleri, katılımcıların yeni projeler üretmelerini öngören bir yarışma değil; Ağustos 2014 ile 15 Mart 2017 tarihleri arasında sürdürülmüş veya sonuçlandırılmış olan etkinlik veya çalışmaları kapsıyor. Ödül verilecek kategoriler ise okullar (yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler), kuruluşlar (dernekler, vakıflar, müzeler) ve medya (yazılı basın, görsel/işitsel medya) olarak tanımlandı.  İki aşamalı olarak gerçekleştirilecek ödül programında ulusal kesimler tarafından yürütülecek olan ilk aşamada, her ülkeden her kategori için birer aday seçilerek uluslararası jüriye önerilecek. İkinci aşamada ise uluslararası jüri, ödül verilecek adayları belirleyecek. Sonuçlar Eylül 2017'de Seul'da gerçekleştirilecek olan 26. UIA Kongresi'nde sergilenecektir”dedi.

Ödül Takvimi

UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri ödül programı takvimi ise şöyle belirlendi:

15 Şubat 2017 - Türkiye'den başvuru yapacakların başvurularını Türkiye Mimarlar Odası'na iletilmesi için son tarih
1 Mart 2017 - Türkiye ulusal jüri toplantısı
15 Mart 2017 - Türkiye'den uluslararası aşamaya gönderilmesine karar verilen ödüllerin açıklanması

Mimarlar Odası ve diğer UIA Üye Kesimleri'nin ulusal jüri kararlarını UlA'ya bildirmeleri için son tarih:
Nisan 2017 - Uluslararası ödül jürisinin toplanması ve ödül sahiplerinin açıklanması
Eylül 2017 - Seul Kongresi / Ödül töreni

Başvuru belgelerinin tümüne ve ödül programıyla ilgili güncel bilgilere, Türkçe ve İngilizce olarak www.mo.org.tr/goldencubesaward sayfasından ulaşılabilir. Türkiye'den yapılacak başvurularda, aday formu ve posterin hem yazılı hem dijital ortamda, Türkçe ve İngilizce olmak üzere ikişer ayrı kopya olarak gönderilmesi gerekiyor. Daha önce ödül kazanan ve ödül adayı olan projelerle ile ilgili bilgi ve belgeye www.architectureandchildren-uia.com adresinden ulaşılabilir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :