“Çapraz Yansımalar”ın Kitabı Yayımlandı

mimarizm.com / 25 Nisan 2016
Seranit’in katkılarıyla, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) tarafından düzenlenen "Çapraz Yansımalar: Mimarlık, Fotoğraf ve Metin" sergisi ile aynı adı taşıyan kitap, raflardaki yerini aldı. 

Föyler halinde özel bir kutu içinde satışa sunulan kitapta, Cemal Emden'in fotoğraflarına, Le Corbusier konusunda uzman yazarların metinleri eşlik ediyor. Kitabın editörlüğünü ise, serginin küratörü Burcu Kütükçüoğlu üstlenmiş.

Cemal EmdenCemal Emden

BurcuKutukcuogluBurcu Kütükçüoğlu

Tanıtım Metni:
Mimar ve fotoğrafçı Cemal Emden, beş yıldan bu yana, mimarlık alanındaki hemen herkesin aşina olduğu Le Corbusier yapıtlarını tekrar ve özgün biçimde fotoğraflamıştır. Bu hem cesaret hem de samimi bir ilgi göstergesi. Cemal Emden, ünlü mimarın Avrupa, Asya ve Amerika’da bulunan 50 yapısını, bazılarına birkaç sefer giderek Le Corbusier yapılarının güncel durumuna dair en kapsamlı fotoğraf portfolyosunu oluşturdu. Çapraz Yansımalar, bu geniş arşivin içinden küçük ve özel bir seçkiyi, mimarlık ve fotoğrafa ek olarak metni de işin içine alan bir küratoryel fikirle izleyiciye sunuyor. Le Corbusier ve fotoğraf üzerine düşünmeyi, yazmayı heyecan verici bulabilecek bir grup akademisyenden kendi seçtikleri bir Emden fotoğrafı üzerine kısa bir metin yazmaları istendi. Metinler, görsel kültür düşünürü Roland Barthes’ın fikirlerinden ilhamla, her bir katılımcının seçtiği fotoğrafa dair kişisel deneyimini ve bundan çıkan yorumu aktarmayı hedefliyor. Fotoğraf seçimleriyle küratoryel sürecin parçası olan 15 katılımcıdan kiminin yorumu ağırlıklı olarak mimarlığa, kimininki fotoğrafa dair; kimininki ise bu iki alanın tam kesişiminde yer alıyor ve fotoğraflar ile göndergeleri (referent) arasındaki bağın –Barthes’ın ifadesiyle “tutkalın”– niteliğini kontrol ediyor. Bir başka deyişle bu sergi, Le Corbusier yapılarından Cemal Emden’in fotoğraflarına, oradan da bir grup yazarın kalemine yansıyarak izleyiciye ulaşan, mimarlık, imge ve metin dünyaları arasında çaprazlar çizen fikirlerin bir kompozisyonu.

Yazarlar:
Zekiye Abalı, Günkut Akın, Emre Altürk, Tülay Atak, Pedro Bandeira, Tim Benton, İhsan Bilgin, Emiliano Bugatti, Jean – Louis Cohen, Zeynep Çelik, Doğan Kuban, Daniel Naegele, Jacques Sbriglio, Uğur Tanyeli, Atilla Yücel

Künye:
Eserin Adı: Çapraz Yansımalar: Mimarlık, Fotoğraf ve Metin
Yayınevi: Masa Yayınları
Fotoğraflar: Cemal Emden
Editör: Burcu Kütükçüoğlu
Yardımcı Editör: Nafiz Akşehirlioğlu
Çeviri: Nafiz Akşehirlioğlu, Victoria Holbrook, Gümeç Karamuk
Grafik Tasarım: Emre Çıkınoğlu
Sayfa Sayısı: 15 Yaprak
Baskı Türü: Ciltli, Özel Karton Kutu İçinde Yaprak Föyler
Ebat: 31,5x 43,5 cm
Baskı Tarihi: Nisan 2016
Türü: Mimarlık-Fotoğraf  
Fiyatı: 120.00 TL
Dili: Türkçe / İngilizce

Satın almak için tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :