Cemal Emden’in Le Corbusier Kareleri İzmir'de

mimarizm.com / 05 Nisan 2016
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin yarım asra yayılan yapıtlarından bir bölümünün fotoğraflarını Mart ayında açılan bir sergi ile İstanbul’da izleyicilerle paylaşmıştı. Şimdi aynı sergi İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve İzmir Mimarlar Odası’nın işbirliği ile İzmir’de izleyicilerle buluşacak.

Fondation Le Corbusier’nin desteğiyle, Seranit Grup sponsorluğunda gerçekleşen “Çapraz Yansımalar / Mimarlık, Fotoğraf ve Metin” adlı sergi, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosu içinden yeni bir seçkiyi Galeri Işık Teşvikiye'de İstanbullu izleyicilerle buluşturmuştu.

Le Corbusier, İzmir ve Ankara yolcusu

Serginin ikinci durağı ise İzmir Mimarlık Merkezi olacak. 19 Nisan - 17 Mayıs 2016 tarihleri arasında izlenebilecek sergide, Emden’in fotoğraflarının yanı sıra, Türkiye’den ve yurtdışından Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler yer alıyor. 

Sergi kitabı Ekim'de raflarda

Seranit Grup'un desteği ve İstanbulSMD organizasyonu ile gerçekleştirilecek bu sergi, İzmir’in ardından sonbaharda Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin işbirliği ile Ankaralı izleyicilerle buluşacak. Sergiye ek olarak, fotoğraf ve metinlerin yer aldığı bir kitap hazırlandı. Bu kitabın dağıtımı da Ekim’de Ankara’daki serginin açılışı ile birlikte yapılacak. 

Her yapıya bir metin

Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, Le Corbusier’nin işleri üzerine ya da görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderildi ve seçtikleri imgenin kendilerine neden ‘çekici geldiğini’ ifade eden bir başlık ve bir kısa metin üretmeleri istendi. Bu format ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthers’ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlandı. Proje, mimarlık ve fotoğraf üzerine eşzamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için zemin sunmayı amaçlıyor. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra, fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, kuratoryal sürecin de parçası oldular.

Sergi Künyesi:

Burcu Kütükçüoğlu, Cemal EmdenKüratör Burcu Kütükçüoğlu ve mimar-fotoğrafçı Cemal Emden

Fotoğraflar: 
Cemal Emden

Küratör ve Editör: 
Burcu Kütükçüoğlu

Editör Yardımcısı ve Çevirmen: 
Nafiz Akşehirlioğlu

Grafik Tasarım: 
Emre Çıkınoğlu

Sergiye Metinleriye Katkı Yapan Akademisyenler: 
Zekiye Abalı, Günkut Akın, Emre Altürk, Tülay Atak, Pedro Bandeira, Tim Benton, İhsan Bilgin, Emiliano Bugatti, Jean-Louis Cohen, Zeynep Çelik, Doğan Kuban, Daniel Naegele, Jacques Sbriglio, Uğur Tanyeli, Atilla Yücel

Çalışma Ortakları ve Destekçiler: 
Fondation Le Corbusier, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, İzmir Serbest Mimarlar Derneği, İzmir Mimarlar Odası, Seranit Grup (Sponsor)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :