Le Corbusier Ölümünün 50. Yılında İstanbul’da Ağırlandı

mimarizm.com / 10 Mart 2016
İstanbulSMD, modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin yarım asra yayılan yapıtlarından bir bölümünü, Fondation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grup’un sponsorluğunda gerçekleştirilen “Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin” sergisi ile izleyicilere açtı.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin yarım asra yayılan yapıtlarından bir bölümünü, “Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin” isimli sergiyle izleyicilere açtı. Fondation Le Corbusier’in desteği ve Seranit Grup’un sponsorluğunda gerçekleştirilen sergide, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in son beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosundan yeni bir seçkiyi içeriyor.

Teşvikiye Galeri Işık’da açılan ve 8 Nisan’a kadar izlenebilecek olan sergide, Emden’in fotoğraflarının yanı sıra Türkiye’den ve yurtdışından, Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler de yer alıyor.

Sergi, hem ölümünün 50. yılının ardından Le Corbusier’nin işlerini hatırlamak hem de mimarlık, fotoğraf ve metin arasındaki ilişki biçimleri üzerinde düşünmek üzere tasarlandı. Burcu Kütükçüoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşen sergi, mimarın önemli yapılarının ve güncel durumların izlenmesi için önemli bir fırsat sunuyor. 

Burcu Kütükçüoğlu ve Cemal Emden 

2011’de Le Corbusier’in Doğu Gezisi’nin yüzüncü yılı nedeniyle santralistanbul’da açtığı sergi için mimarın işlerini fotoğraflamaya başlayan ve aynı zamanda İstanbulSMD üyesi olan Cemal Emden, Avrupa, Asya ve Amerika’da yaptığı çok sayıda çekim ile bu konudaki çalışmalarını geliştirdi. Fondation Le Corbusier ile işbirliği içinde çalışarak sergiler düzenleyen Emden’in çalışmaları arasında, son iki yılda Ankara, Marsilya ve Paris’te açtığı Le Corbusier sergileri sayılabilir. 

Davetli yazarlar sergiye metinleriyle katkıda bulundu

Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderilerek, onlardan içlerinden seçecekleri bir yapı üzerine, o imgenin kendilerine neden ‘çekici geldiğini’ ifade eden bir başlık ve bir kısa metin üretmeleri istendi. Bu format ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthes’ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlandı. Proje, mimarlık ve fotoğraf üzerine eşzamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için zemin sunmayı amaçlıyor. Metinlerin yazarları, seçtikleri imgelerin mimari ya da fotografik açıdan çarpıcı yönlerini ortaya çıkaracak kişisel yorumlarını, serbest bir tarzda ifade ettiler. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, küratoryal sürecin de parçası oldular.

Etkinlik çerçevesinde ayrıca sergiye metinleriyle katkı yapmış olan akademisyenlerden bir grup ile sergi açılışında bir konferans düzenlendi.

Mimari kültürün ve fiziksel çevrenin gelişimine katkıda bulunan projeleri destekleyen Seranit Grup ve İstanbulSMD organizasyonu ile gerçekleştirilen sergiye ek olarak önümzüdeki günlerde, sergilenen fotoğraf ve metinlerin yer alacağı bir kitap yayımlanacak. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :