Bir Mimarın Objektifinden İstanbul'un Renkli Yüzü

Tuba Tellioğlu Şeren / 20 Eylül 2017
Mimar-fotoğrafçı Yener Torun, İstanbul’un modern çehresini yansıtan renkli fotoğraflarıyla tarihi kentin mimarisinin yalnızca tarihi Ayasofya Camii ya da Sultan Ahmet Camii’den ibaret olmadığını kanıtlıyor.

32 yaşındaki mimar-fotoğrafçı Yener Torun, 14 yaşından beri İstanbul’da yaşıyor. Torun, 3 bin yıllık tarihiyle öne çıkan İstanbul’un modern ve renkli mimarisini fotoğraflayarak şehrin bilinmeyen yüzünü ortaya koymayı amaçlamış. Torun’un minimalist sokak fotoğrafları, şehrin sıra dışı modern dış cephelerinin renkli geometrisini yansıtıyor. 

“Buna benzer binalara Türkiye’de ne yazık ki çok fazla rastlanmıyor. Zamanımın çoğu bu tip yapıları aramakla geçiyor, tıpkı bir define avcısı gibi. Daha önce gördüğünüz İstanbul fotoğraflarını bir düşünün: Görkemli camiler, eski sokaklar, Boğaz’daki martılar… Bense İstanbul’un tamamıyla farklı bir yüzünü göstermeye çalışıyorum. Uzun yıllardır İstanbul’da yaşayanlar bile bu fotoğrafların kendi şehirlerine ait olduğuna inanmıyorlar,” diyor Yener Torun fotoğrafçılığı hakkında.   

Arch20


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :