Fotoğraflarla İstanbul'un Kubbeleri

mimarizm.com / 21 Nisan 2016
Fotoğraf sanatçısı Sahir Uğur Eren, İstanbul'daki cami kubbelerinden tipolojik bir seri oluşturmak amacıyla belgelediği karelerle Mimarizm | Karanlık Oda'da...


Marmara Üniversitesi GSF Fotoğraf bölümündeki 'Belgesel Fotoğraf' dersi kapsamında, 2014 baharında İstanbul'un farklı ilçelerindeki camileri kadrajına alan Sahir Uğur Eren, "Projenin amacı başta İstanbul'daki camileri belgelemek olsa da tipolojik bir seri oluşturmak adına kubbeleri fotoğraflamaya yöneldim." diyor.

Şakirin CamiiŞakirin Camii


İzin konusunu nasıl çözdüğünü sorduğumuz Eren, "İlk zamanlarda çalışmayı düşündüğüm ilçelerin müftülüklerinden izin almayı denedim fakat tam olarak bir muhatap bulamadığım için namaz vakitleri sonrasında cami görevlisinden izin alarak çalışmamı yaptım. Turistik bölgelerdeki camileri fotoğraflamakta hiç zorluk çekmedim fakat bazı ilçelerde camilerin ana kısımları vakit namazları haricinde kilitli tutulduğundan izin konusunda sıkıntılar yaşadığım oldu." şeklinde yanıt veriyor.

Zuhtu Pasa CamiiZühtü Paşa Camii

Fatih CamiiFatih Camii

Yildiz Hamidiye CamiiYıldız Hamidiye Camii


Birçok farklı forma, süslemeye ve avizeye sahip camilerde çalışan Eren, estetik kareler yakalamanın ötesinde, bazı camilerde bakımsızlıktan ya da yanlış restorasyondan kaynaklanan sorunları da belgelemiş.

Sultanahmet CamiiSultanahmet Camii

Proje şu an için sadece İstanbul'daki camileri kapsasa da sanatçı, ilerleyen zamanlarda çevre şehirleri de çalışmak istediğini ekliyor.

"İstanbul'un Kubbeleri" albümündeki fotoğrafların tamamına Karanlık Oda galerimizden ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :