"Bir Çift Ayak" ile Duvardaki Çatlağın İzinde

mimarizm.com / 23 Haziran 2016
Mimar ve yazar Ertuğ Uçar’ın ilk uzun anlatısı "Bir Çift Ayak" Can Yayınları'ndan çıktı. Kitapta dünyaya bir apartman dairesinin penceresinden bakıyoruz.

Tanıtım bülteninden:

Ertuğ Uçar’dan estetik gücü yüksek, düşünsel arka planı yoğun bir anlatı: Bir Çift Ayak

Yaşamımız yalnızca bizim olmayabilir…

“Göç etmiş, çoğalmış, ömürleri uzamış insanları koymak için yer bulunamıyor. Gölgeleri birbirine düşen dev bloklar bir köy nüfusunu barındırıyor. Eşya bağımlılığından kurtulamayan insanlar giderek küçülen dairelerini çöp evlere dönüştürüyorlar. Sıkışıp duruyoruz. Odaya, eve, şehre.”

Bir Çift Ayak, edebiyat okurlarının 'Yalnızlığın 17 Türü', 'Rüya Arızaları', 'Dünyayı Seyretmek İçin Bir Yer' ve 'Ormanda Kaybolmak' kitaplarıyla tanıdığı Ertuğ Uçar’ın ilk uzun anlatısı. Ertuğ Uçar deniz fenerlerini mekân olarak kullandığı nitelikli öyküleriyle dikkat çekmiş, öykü dünyası içinde kendine özel bir alan açmıştı.

Bir Çift Ayak’ta dünyaya bir apartman dairesinin penceresinden bakıyoruz. Anlatıcı, yüksek yapı bloklarının şehrin karakterini belirlediği günlerde, yakın gelecekte, belki de bugün İstanbul’da yaşamaktadır. Otuz altıncı kattaki dairesinin penceresinden sınırları silikleşmiş şehri, uzak bir bilimkurgu imaj gibi seyreder. Bir gün salonunun duvarında sıradan görünen bir çatlağa rastlar. Keşfedeceklerinin hayatını değiştirme gücü olacağını bilmeyen anlatıcı kahramanımız ısrarla bu çatlağı takip edecektir.

BİR ÇİFT AYAK
Yazar: Ertuğ Uçar
Tür: Roman 
Sayfa sayısı: 100 sayfa
Yayın tarihi: 7 Haziran 2016

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

ERTUĞ UÇAR 
Antalya’da doğdu. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden 1993’te lisans, 1999’da yüksek lisans diploması aldı. Yayımlanmış öykü kitapları, Rüya Arızaları (2006), Yalnızlığın 17 Türü (2008), Dünyayı Seyretmek İçin Bir Yer (2010) ve Ormanda Kaybolmak (2014). İstanbul’da yaşıyor ve mimarlık yapıyor.

Yazarın tüm kitaplarına buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :