Güney Tatil Sitesi, Çamyuva, Antalya

05 Şubat 2010
Güney Tatil Sitesi, Çamyuva, Antalya

İlk Yapı'nın bu ayki konukları Antalya-Çamyuva'daki Güney Tatil Sitesi ile Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar. Uçar, Teğet Mimarlık'taki ortaklıkları 2000 senesinden bu yana süren mimarların ortak müelliflikle gerçekleştirdikleri ilk yapılarının en çok sevdikleri projelerden biri olduğunu söylüyor ve tatil sitesinin geldiği son noktadan pek de hoşnut olmadığını eklemeden geçemiyor.

Uçar, yapının öyküsünü şöyle anlatıyor:

"33 üyeli Güney Tatil Sitesi Konut Edindirme Kooperatifi, Antalya'nın batısındaki Çamyuva beldesi sınırları içerisinde sahibi olduğu 5400 m²'lik arsasına ikiz tatil evleri yaptırmak istiyordu. Verilen emsalleri hesaplayınca o kadar küçük evler çıkıyordu ki, önce kooperatif yönetimini borçlu üyeleri atarak üye sayısını olabildiğince azaltmak konusunda ikna etmemiz gerekti. Rakam 26'ya indiğinde bile evler 2 katta net 53 m²'ye ulaşabildi. Üye aidatlarıyla oluşan kısıtlı bütçe tasarım-inşaat teknolojisi ve malzeme seçimlerinde ekonomi gerektiriyordu. 2002'de çevre düzenlemesi, havuzu ve peyzajıyla site tamamlandığında her üyenin cebinden 20.000 TL çıkmıştı. Yani 110 m2'lik bir ikiz blok arsa payı hariç ve herşey dahil 40.000 TL'ye malolmuştu. (Bu da neredeyse 250 USD/m²'ye geliyor.)

Güney Tatil Sitesi'nin beyaz kutuları en sevdiğimiz projelerden. 13 bloğu arsaya yerleştirirken önceliğimiz ikiz blok tipolojisine bir alternatif koymaktı. Bu alışılagelmiş tipte bloklar arasındaki 6 metrelik bahçe paylaşılıyor; dolayısıyla kimseye yar olmuyordu. Her ev 2 tarafında da pek bir işe yaramayan 3 metrelik bahçeler sahiplenmeye çalışıyordu. Burada ikizlerden birini blok içinde 90 derece döndürerek arsayı daha verimli kullandığımızı düşünüyorum. 50 m²'lik evlerin hepsi neredeyse evlerden büyük, net ve özelleşmiş bahçelere sahip oldular. Her ev cepheden veya bloklar arasından ortadaki havuz alanıyla ilişkisini kurdu.

Beyaz kutuların bahçeye açıldıkları yegane cepheleri aynı zamanda bir balkon ve terasın içinden çıktığı bir çerçeve. Çerçevenin içi rengini, bahçeyi dolduran mandalina ağaçlarından alıyor. Sağır duvarlar, Antalya'daki kireç badanalı eski yazlıklar gibi kaba serpme sıvayla kaplı. Bu sıva çeşitli Akdenz sarmaşıklarının hızla tırmanmasına elveriyor.

Dediğim gibi bu beyaz kutular en sevdiğimiz projelerden. İleride çok ilgileneceğimiz bu tür yazlık sitelerin vaziyet planı meseleleriyle ilk haşır neşir oluşumuzdu. Evlerin içi çok küçük tabii; ancak bahçe yaşamları çok güzel.

Hayıflandığım 2 şey var. İlki şu: İnsanlar buranın küçük bir yazlık olduğunu bir türlü kabullenmedi. Taşındıkları günden itibaren genişletmeye uğraştılar. Özenle seçilmiş renklerini, uğraşılmış birtakım detaylarını dağıttılar. İkincisiyse belediyelerin her seçimde bu girişimlere çanak tutması oldu. Oy karşılığında ödül gibi dağıtılan ek emsallerle küçük genişlemeler, hatta kat çıkmak yasal hale getirildi.

Bugün sitedeki birkaç hassas üyenin çabalarıyla bir formül bulmaya çalışıyoruz. Ancak her ne olursa olsun ilk tasarlandığı zamanki hallerinden yalnızca bu fotoğrafları kalacak…"

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :