BIM'e Yeni Formül; ARCHICAD 20

mimarizm.com / 29 Haziran 2016
Mimar ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) yazılımı geliştiricisi GRAPHISOFT®, BIM yazılım çözümünün en son versiyonu ARCHICAD 20'yi duyurdu.

ARCHICAD 20, BIM içerisindeki “I”yi vurgulayan bir grup önemli işlevsel  geliştiriciler, hem ARCHICAD kullanıcılarına, hem de diğer proje katılımcılarına önemli yenilikler sunuyor. Bu tamamıyla yeni, “düz-tasarım” grafik kullanıcı arabiriminin yeni versiyonu, sıradan BIM araçlarından ayrışıyor.

GRAPHISOFT Ürün Yönetimi Direktörü Peter Temesvari, “BIM’in gerçek potansiyeli, yapıların tasarlanması, inşası ve işletilmesi için gerekli olan tüm bilgiyi barındırabilmesinde yatmaktadır” diyor ve ekliyor: “Bu bilginin kayda değer bir kısmı, geometrik olmayan veridir.  ARCHICAD 20, bu tarz bilgilerin yönetimi ve görselleştirilmesi için etkin araçlar sunarken, tasarım ve inşa süreçlerine dahil olan diğer tüm katılımcılar tarafından da kullanılabilmesini sağlıyor.” Kısaca, Yapı Bilgi Modellemesi’ndeki ‘Bilgi’nin önemini ortaya çıkaracak birçok yenilikle birlikte gelen ARCHICAD 20, kullanıcılar ve diğer disiplinler arasındaki iletişimi arttırmaktadır. 

ARCHICAD 20’deki Yenilikler

Gelişmiş Bilgi Yönetimi

Bilgiyi depola 

ARCHICAD 20, kullanıcılarının Yapı Bilgi Modelini tüm gerekli bilgilerin depolanacağı bir merkezi depolama alanı olarak kullanmalarına olanak tanır. Kullanıcılar, CAD veya BIM araçları kullanılarak oluşturulmamış, Excel sayfaları gibi tasarım bilgilerini de kolaylıkla depolayabilir ve kullanabilirler.  

Bilgiyi göster

Akıllı filtreler ve tamamen yeni grafiksel geliştirmelerle tasarımcılar, benzer özelliklere sahip 2D ve 3D elemanların görünümlerini serbestçe değiştirebilirler. Bu özellik, iletişim, işbirliği ve model kontrolünü çok daha verimli hale getiren bir dizi iş akışına olanak tanır. 

Bilgiyi paylaş

ARCHICAD 20, IFC 4 açık-kaynak standardını destekleyen ilk BIM uygulamaları arasındadır. IFC 4, yeni koordinasyon iş akışlarını (Tasarım Transferi Görünümü ve Referans Görünümü) destekler ve diğer disiplinlerle koordinasyona yardımcı olur. Amaca özel BIMx veya Excel gibi genel araçlar kullanılarak bilginin paylaşılması daha geniş bir hedef grubun süreçlere dahil olması ve BIM içerisinde depolanan bilginin paylaşılmasını sağlar.  

Grafik Favoriler

Tamamen yeni Grafik Favorileri, kaydedilen eleman ayarları ile ilgili, her araç için anında kullanılabilen, otomatik olarak oluşturulan, renkli 2D veya 3D küçük önizlemelerle, son derece kullanışlı görsel geri besleme sağlar.  Bu sadece ofis proje şablonlarını düzenleyen BIM yöneticilerini değil, günlük tasarım geliştirme süreçlerini de destekler. 

Yenilenen Grafik Kullanıcı Arayüzü

ARCHICAD 20, kendisini günümüz pazarının en modern görünümlü arayüzü yapan, yeni bir kullanıcı arayüzünü sunmaktadır. Yenilenen arayüzde kullanılan tasarım dili, ARCHICAD’in geleneksel masaüstü yazılımlarından ziyade, mobil uygulama görünümüne yakınlaşmasını sağlayarak, özellikle genç jenerasyon için daha çekici hale gelmesini sağlamaktadır.

ARCHICAD 20 ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :