Avrupa'nın En Yüksek Binası; Lakhta Centre

Amber Eroyan / 05 Şubat 2018
St. Petersburg'un tartışmalı gökdelen projesi Lakhta Centre'ın inşasında sona yaklaşıldı. Gazprom yetkilileri, ilk duyurulduğunda yerel ve küresel ölçekte protestolara neden olan 87 katlı kulenin nihai yüksekliğe ulaştığını açıkladı.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde inşa edilen Lakhta Centre'ın tasarımı, uluslararası mimarlık ofisi RMJM'nin eski kıdemli mimarlarından Tony Kettle'a ait. Kettle şu anda, Colin Bone ile birlikte kurduğu Kettle Collective tasarım ofisi ile yola devam ediyor. Projenin uygulamasını ise Rus mimarlık pratiği Gorproyekt yürütüyor.

Avrupa'nın En Yüksek Binası; Lakhta Centre, ALAN Mimarlık’ın verdiği LEED Yeşil Bina Danışmanlığı hizmetiyle LEED PLATINUM sertifikası da almaya hak kazandı.

Tarihi merkezde gökdelene hayır

Rus doğalgaz şirketi Gazprom tarafından geliştirilen Lakhta Center projesi, ilk gündeme geldiğinde kentte büyük tartışmalara ve sokak gösterilerine neden olurken, UNESCO da projeye karşı olduğunu duyurmuştu. 

Zeminden 462 metreye ulaşırken 90 derecelik bir sarmal çizen beş cepheli kule, başlangıçta St. Petersburg'un merkezi için tasarlanmış ve UNESCO'nun güçlü protestolarına neden olmuştu. Bunun üzerine Gazprom 2011 yılında, kule için tarihi kentin dışında alternatif bir alan belirlendiğini açıklamıştı. 

Lakhta CenterGazprom'un önerdiği proje alanı

Kuzey başkentinin yeni simgesi

İnşaatın sona erdiğini müjdeleyen Lakhta Center genel müdürü Elena Ilyukhina, kulenin artık, kuzeyin başkenti St. Petersburg'un deniz cephesinin tam teşekküllü bir parçası olduğunu ve kentin yeni simgesi haline geldiğini söyledi.

Lakhta Center

Lakhta Center

Kule ile birlikte az katlı birimlerden oluşan 400.000 metrekarelik projenin 2018'in sonunda tamamlanmasını öngörülüyor. 

Lakhta Centre

Lakhta Center

Lakhta Center

Kaynak, bdonline.co.uk


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :