Metruk Gökdelenin 'Sosyal Konut'a Dönüşmesinin Hikayesi: RUINA

mimarizm.com / 04 Aralık 2014
Caracas'ın Metruk Gökdeleni


TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Belgesel Sinema Kulübü, İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nde gösterim programına giren filmlerden oluşan bir seçkiyi "Festivalin ardından" başlığıyla izleyiciyle buluşturuyor.

Caracas'ın merkezindeki terk edilmiş bir gökdelenin işgal sonrası yaşamını anlatan "Ruina" belgeseli, 5 Aralık Cuma akşamı saat 19:00'da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy binasının ikinci katındaki Prof. Orhan Şahinler Sinema Salonu'nda izlenebilir. Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.


"Özel Gösterim"

RUINA
Yönetmen: Markus Lenz
Süre: 73'
Yapım: 2014, Almanya

Bir banka batınca ne olur? Örneğin 3000 kişi tarafından işgal edilir ve bir konut projesine dönüştürülür. Caracas'ın merkezinde 200 metre yüksekliğinde terk edilmiş bir gökdelen, Karayip semalarına uzanmakta ve 750 aileye ev sahipliği yapmakta. Kent yönetimi tarafından görmezden gelinen ve çevreye korku salan bu dikey mahallenin sakinleri kendi küçük sosyalist düzenlerini kurmuş durumdalar. Ruina, bir komün oluşturma sürecine tanıklık ediyor.

"David Kulesi" olarak anılan "Torre Confinanzas" hakkında Kentin Tozu'nda yayınlanan haberimize buradan göz atabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :