MVRDV Moskova’nın Siluetini Yeniden Şekillendirecek

Amber Eroyan / 23 Ocak 2018
GK Osnova tarafından Moskova kent merkezinde inşa edilecek karma yapı için açılan kapalı yarışmanın kazananı MVRDV oldu. Silhouette adlı yapı, kentin yeni giriş kapısı gibi simgesel bir değere de sahip olacak.

Çevresindeki konstrüktivist yapılardan esinlenen Silhouette, geometriyi ve malzemeyi keşfe çıkan tasarımı ile 52.000 metrekarelik çağdaş bir karma yapı. Konut, ticari birimler, lüks yaşam alanlarından oluşan proje, Moskova'nın tam merkezinde yer alıyor.

Silhouette, MVRDVProjenin Sadovaya-Spasskaya sokağı​ndan görünümü. © MVRDV

Konstrüktivist mahalleye yeni komşu

Kent merkezine yeni bir ek niteliğindeki Silhouette'in, Moskova Merkez Çemberi'nin (Moscow Central Ring) karakteristik yapısına katkıda bulunacağı bildiriliyor. Le Corbusier imzalı Tsentrosoyuz ve Alexey Shchusev tasarımı Narkomzem gibi dikkat çekici konstrüktivist yapıların yer aldığı Sadovaya-Spasskaya sokağı ile Sakharov caddesinin kesişiminde yer alan köşe parsel, görünürlük ve erişim anlamında imtiyazlı bir noktada konumlanıyor. Moskova manzarasına hakim 78 metrelik yapının, kentin mevcut siluetine cesur, yeni bir karakter ekleceği idafe ediliyor.

Silhouette, MVRDVKırmızı renkli bina, kentteki klasik konstrüktivist yapı siluetlerinin bir soyutlaması. © MVRDV

Klasik siluetlere çağdaş soyutlama

Silhouette projesinin Moskova'daki klasik basamaklı bina siluetlerinin soyutlaması olduğunu ifade eden MVRDV kurucu ortağı Jacob van Rijs, “İki büyük ve sıcak tonlu binanın birleşimi kent merkezine simgesel bir giriş noktası yaratırken, zemin katlarda herkesin keyif alacağı canlı bir programa sahip gösterişsiz konutlar ve incelikli çalışma alanları sunuyor.” dedi.

Silhouette, MVRDVSakharov Caddesi'nden projeye bakış. İstiflenmiş mermer ve traverten katmanları çevreyle görsel etkileşim halinde.  © MVRDV

Toplam 52.000 m2 kullanım alanına sahip yapı; lüks daireler, spor merkezi, esnek çalışma mekânları, etkinlik alanı ve gökyüzü güvertesinden oluşuyor. Binanın üst katları, farklı düzen ve boyutlarda dairelere ev sahipliği yapıyor. Her yöne bakan panoramik görünümden faydalanmak amacıyla en büyük daireler köşelere yerleştirilmiş. Yer altındaki hacimlerde ise bir süpermarket ile ticari birimlerin ve konutların kullanabileceği otopark yer alıyor. 

Biçim, renk, ritim

Modüler sistem binanın şeklini ve iç mekan tipolojilerini çeşitlendirirken, aynı zamanda hem kompakt hem geniş dairelere imkan tanıyor. Binanın hacmi, farklı girişler ve eğimli bir çatı manzarası oluşturmak üzere yontulup farklılaştırılırken, manzara hakimiyeti de böylelikle güçlendirilmiş. Cephenin üst ve alt bölümlerindeki heykelsi kesikler ise o noktada yer alacak işleve ya da içerdeki boşlukta sağlanması gereken niteliklere göre oyulmuş.

Silhouette, MVRDVYapının şeklini ve iç mekan tipolojilerini çeşitlendiren modüler sistem. © MVRDV

Cephe örüntüsü, cephedeki konumlarına yanıt veren farklı pencere boyutları ile oluşturulmuş. Kırmızı seramik cephe, kendi aralarında ince bir değişiklik gösteren ve binanın genel kütlesi ile diyalog içindeki pencere boyutlarına sahip. 

Cephedeki belirgin kırmızı renk, çevredeki konstrüktivist yapılara atıfta bulunmanın yanı sıra, sıcak ve davetkâr yaşam alanı karakterini de birk kez daha vurguluyor.


Proje Künyesi

Proje Yeri: Moskova, Rusya
İşveren: GK Osnova
Proje Tarihi: 2017+
Program: 52.000 m2 karma kullanımlı yapı (28.320 m2 konut, 8.230 m2 ticari alan, 1.375 m2 ortak alan, 13.310 m2 yeraltı otoparkı)
Tasarım: MVRDV | Winy Maas, Jacob van Rijs, Nathalie de Vries
Tasarım Ekibi: Jacob van Rijs, Frans de Witte, Fedor Bron with Mick van Gemert, Elija Kozak, Daniele Zonta, Fouad Addou, Iker Perez
Görselleştirme: Antonio Luca Coco, Davide Calabro, Pavlos Ventouris and Tomaso Maschietti 
Yarışma Aşaması Yönetim Koordinasyonu ve Ortaklar: Interstroy - Aleksey Polischuk, Ekaterina Abramovich, Arseniy Zubuga, Svetlana Babloeva, Igor Belyaev
Görseller: © MVRDV


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :