Atölye Modern Çevrimiçi Yaz Dönemi

mimarizm.com / 09 Haziran 2020
İstanbul Modern'in düzenlediği Atölye Modern Çevrimiçi Yaz Dönemi, Sanat Tarihi Seminerleri 30 Haziran'da başlıyor.

İstanbul Modern'in geçtiğimiz bahar dönemi ilk defa çevrimiçine taşıdığı yetişkinlere yönelik atölye ve seminer programı Atölye Modern, yaz döneminde de çevrimiçi seminerlerle devam ediyor. COVID-19 salgını nedeniyle sosyal mesafemizi koruduğumuz bu günlerde, keyifli ve nitelikli bir yaz geçirmek için Atölye Modern Çevrimiçi katılımcılarını tarihsel bilgiler edinerek, yeni bakış açıları geliştirerek çağdaş sanatı keşfetmeye davet ediyor.  

Atölye Modern Çevrimiçi; sanat tarihine yeni bir bakış açısı sunan Sanat Tarihi Seminerleri’ni yaz döneminde düzenlemeye devam ediyor. Modern ve çağdaş sanata dair temalar üzerinden tarihsel bir perspektifle yeni bir akış sunan bu seminerler, birbirini tamamlayan dört ayrı dersten oluşuyor. Derslerin her biri modern ve çağdaş sanatı farklı bir gözle değerlendirmenin, farklı okuma önerileri üzerinden tarihe bakmanın yöntemlerini barındırıyor. Katılımcılar, derslerin her birine ayrı ayrı veya bir bütün olarak hepsine kayıt yaptırabiliyor.

Program:

Ders 1: 30 Haziran, 7, 14 Temmuz Salı günleri, 14:00 - 16:00
Modern Sanatın Arkeolojisi; Dr. Öğr. Üyesi Fırat Arapoğlu ile

Sanat kavramı nasıl ortaya çıktı? Sanatçı kavramı ne zaman şekillenmeye başladı? Sanat nesnesi tarihsel süreçler boyunca nasıl algılanıyordu? İşlevi neydi?

Ders 2: 13, 20, 27 Temmuz Pazartesi günleri, 14:00 – 16:00
Modern ve Çağdaş Sanatta Sanatçının Portresi; Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu ile

Modern sanatta sanatçı kendi bedenini sanatsal bir ifade biçimi olarak nasıl kullandı? Kendi portresine nasıl baktı, nasıl betimledi ve yorumladı? Modern sanat yapıtlarında otoportreler bize ne anlatır? 

Ders 3: 5, 12, 19 Ağustos Çarşamba günleri, 14:00 – 16:00
Modern ve Çağdaş Sanatta Gündelik ve Sıradan Olanın Hikâyesi; Dr. Öğr. Üyesi Fırat Arapoğlu ile

Sanatçılar ne zaman sanat çalışmalarında gündelik yaşamdan kesitler sunmaya başladı? Gündelik yaşamın, hatta sıradan olanın sanata konu olması sanatın üretimine ve algılanmasına nasıl etki etti?

Ders 4: 17, 24, 31 Ağustos Pazartesi günleri, 14:00 – 16:00
Çağdaş Sanat ve Siyaset; Dr. Öğr. Üyesi Osman Erden ile

Sanatın siyaset ile olan ilişkisi nedir? Sanatçılar sanatsal üretimlerinde siyaset alanına nasıl yaklaşırlar? Sanatçının toplumda belirleyici rolü nedir? 

Kontenjan sınırı olan Atölye Modern Çevrimiçi seminerleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :