AMO Tasarımı Mağaza Deneyimi

mimarizm.com / 14 Temmuz 2021
OMA’nın araştırma ve tasarım stüdyosu AMO, Paris’te 19. yüzyıldan kalma bir köşede yer alan Off-White mağazasını, endüstriyel çizgilerin zarafetle buluştuğu bir mekân olarak tasarladı.

Fotoğraflar: Benoit Florençon

Tasarım, markanın kimliğini ve Paris’in farklı bölgelerini temsil eden avlu, pazar ve galeri olmak üç ayrı bölümde farklı mekânsal deneyimler sunuyor. Üç katlı perakende alanına, camdan yarı dairesel bir girişten ulaşılıyor. Ana hol, Paris’in avlulu yerleşimlerini yeniden yorumluyor. Açık mavi duvarları ve siyah terrazzo zemini ile özgün bir atmosfer yaratıyor.  

Kadın koleksiyonuna ayrılan bölüm, kemerli motifler ve beyaz travertenlerden oluşan ölçülü ama zarif bir fona sahip. Sakin ve yavaş bir alışveriş deneyimi sunan mekân defile gibi dinamik etkinliklere yer açıyor.

İkinci kat, çocuk ve ev eşyası koleksiyonlarının yanı sıra alçak tavanlı ve küçük pencereli daha samimi bir alanda sergi duvarına ayrılıyor. Üçüncü katta ise erkek koleksiyonuna ev sahipliği yapan aydınlık ve havadar alanda, yüksek tavanlardan ve büyük pencerelerden yararlanarak konser, sanat gösterileri ve partilere imkân tanıyor.

Zemin kat, AMO tarafından tasarlanan metal giysi rafları, ahşap masalar ve beyaz traverten raf sistemleri - şehirde bulunan bit pazarlarını yansıtan bağımsız sergileme öğelerini barındırıyor. Doku ve renklerin zıt kombinasyonları, mağazanın eklektik tarzını vurgulayarak Paris'in soyut bir yeniden yorumunu yaratıyor. Mimarinin moda koleksiyonları ve halk arasındaki etkileşimi kolaylaştırdığı yeni yolları araştırıyor.

Haber designboom’dan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :