Tasarımüssü İmzalı Komili ve Binboa Şişeleri World Star'dan Ödülle Döndü

mimarizm.com / 13 Aralık 2011

Tasarımüssü ekibinin tasarladığı, "Komili Özel Üretim Zeytinyağları" ve "Binboa Votka" ambalajları, Dünya Ambalaj Örgütü (World Packaging Organization; WPO) tarafından düzenlenen World Star 2012'de iki ödül birden kazandı.

Tasarımüssü'nün kurucusu Gamze Güven ödüllerini, Dünya Ambalaj Örgütü tarafından 6-9 Haziran 2012 tarihlerinde Hırvatistan'ın Split şehrinde düzenlenecek World Star 2012 Ödül Töreni'nde alacak.

Türkiye'den sadece 'TSE Altın Ambalaj' ve Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin 'Ambalajın Ay Yıldızları' ödüllerini kazananlarının katılabildiği ve 24 ülkeden 243 ambalajın yarıştığı 'World Star 2012' ödülleri sahiplerini buldu.

World Star yarışmasında içecek kategorisinde "Binboa Vodka" ve yiyecek kategorisinde "Komili Özel Üretim Zeytinyağları" ödüle layık görüldü.

Yüze yakın tescilli tasarıma imza atan ünlü tasarımcı Gamze Güven, Binboa Vodka ambalajı  ile müşterisi Mey İçki'ye ve Komili Özel Üretim Zeytinyağı ambalajı ile Ana Gıda'ya World Star Ödülü kazandırmış oldu.


Ödülün sırrı; ezber bozan, sıradışı, kalıcı ambalajda

Güven, ödüle değer görülen tasarımlarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Binboa markasının genç, "cool",  espirili karakterinin yanı sıra iletişimindeki sıradışı ve şaşırtıcı imajına uygun, bir cam ambalaj yaratmaya çalıştık. Yandan dümdüz duran ama önden büyük boyutlu amblemin gövdenin yarısını sarmalaması ile hem dökme için kişinin emniyetle kavramasına, barmenin show yapmasına olanak sağlayan bir girinti hem de görsel olarak şaşırtan asimetrik bir tasarıma ulaştık. Bu iki boyutlu amblemin üçüncü boyuta taşınarak yarattığı bütüncül tasarım sayesinde piyasadaki içki şişelerinden farklı, ezber bozan bir tasarım oldu.

Komili zeytinyağı şişelerinin yeni tasarımında ise bereket tanrıçası Kibele'den ve oturmuş zeytin ayıklayan becerikli Anadolu kadınının gövde formundan yola çıktık. Özel ve kıymetli ürünler olması nedeniyle, kategorisine de uygun olacak şekilde, cam şişenin boynunu oldukça uzun tasarladık. Cam şişirme teknolojisinde zeytin desenli girinti rölyefi çıkarabilmek için kalıbı alıştırmalı olarak kurguladık ve Şişecam bu zor imalatı başarıyla gerçekleştirdi. Yeni şişe tasarımının etiketinde ise zeytinyağının doğallığını ve berraklığını gözetecek şeffaflıkta 6 farklı tip özel üretim zeytinyağı için grafik tasarımcı Murat Celep'in tasarladığı illüstrasyonlarla transfer baskı etiketler kurguladık. Bu desen-form-baskı bütünselliği ile raflarda kategori lideri Komili markasına yaraşan, kalıcı ve fark yaratan bir ambalaj oldu."Gamze Güven ve Tasarımüssü Hakkında

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü mezunu olan Gamze Güven, yüksek lisans derecesini ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde tamamladı. Güven, ürün tasarımı alanındaki 23 yıllık mesleki hayatını, son 12 yıldır kurucusu olduğu Tasarımüssü çatısı altında sürdürmektedir.

Mey İçki, ETİ, Vitra, Opet, Ana Gıda, Şişecam, Altıparmak, Bocchi, Bodino, PSL World, Rietzenhoff gibi çeşitli sektörlerde, seri üretim yapan birçok ulusal ve uluslararası endüstri kuruluşu, Tasarımüssü'nün tasarım hizmeti ve danışmanlığından yararlanmaktadır.

Gamze Güven, profesyonel ürün tasarım hizmetlerinin yanı sıra Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu'nda başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Güven'in 100'den fazla tasarım tescili ve özellikle ambalaj tasarımlarında birçok tasarım ödülü bulunmaktadır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :