Alejandro Aravena Sosyal Konut Projelerini Halka Açtı

Tuba Tellioğlu Şeren / 12 Nisan 2016
2016 Pritzker Ödüllü Alejandro Aravena’nın mimarlık ofisi Elemental, başarılı çalışmalarından oluşan bir dizi sosyal konut projesini halkın kullanımına açtı.

2016 Pritzker ödüllü Alejandro Aravena, Fotoğraf: Cristobal Palma

15. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’nin bu yılki küratörü Alejandro Aravena’nın mimarlık ofisi Elemental, sosyal konut projelerini halka açtığını duyurdu. Şili ve Meksika için tasarlanan dört sosyal konut projesinin detaylandırılmış çizim, kesit, plan ve detayları; mimarlık ofisinin websitesinden indirilebiliyor.

Alejandro Aravena'nın Birleşmiş Milletler'deki konuşması

Villa Verde projesi, 2013, Şili, tüm görseller Elemental'in izniyle 

“Şu anda şehirlerde yaşayan 3 milyon insandan 1 milyonu fakirlik sınırının altında. 2030 yılı itibariyle şehirlerde yaşayan insan sayısı 5 milyonu bulacak ve fakirlik sınırının altında insan sayısı 2 milyona yükselecek. Bu da her aile için her hafta 10 bin dolar harcayarak 1 milyon insana ev yapabileceğimiz anlamına geliyor. Barınma konusundaki kısıtlamalar da göz önünde alındığında, bu problemi çözmek için insanların kendi kaynak ve inşa etme kapasitelerinin devlet ve sektör kaynaklarıyla birleştirmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Bu nedenle biz de herkesin kendini problemin değil ama çözümün bir parçası hissedebileceği bir açık sistem oluşturarak uygun kanalları harekete geçirmek istedik.” diyor Elemental. 

Quinta Monroy Projesi, 2004, Şili, Fotoğraf; Christobal Palma

Birleşmiş Milletler’deki panelde konuşan Aravena, “Incremental Housing”olarak tanımladığı artan konut ihtiyacına dikkat çekerek bu konu üzerinde kolektif bir çalışmanın gerekliliğinin altını çizdi ve pozitif sonuçlara ulaşabilmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Buna göre Elemental, konut birimlerinin büyüklüğünü sınırlı tutup daha çok insanı barındıracak bir kurgu yerine, (aşırı kalabalık olmamak kaydıyla) az katlı yapılarda yüksek yoğunluk ile gelecekte genişleme olasılığı arasında bir denge kurmayı öneriyor. 

Monterrey Projesi, 2010, Monterrey, Meksika

Aravena, bu yıl 15. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’nin küratörlüğünü üstleniyor. “Reporting from the Front” başlığı altında düzenlenecek bienalde; ayrımcılık, göç, eşitsizlik, halk sağlığı, barınma kısıtlaması ve kamu iştiraki gibi günümüzün en büyük sorunlarını mercek altına alınacak. 15. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali 28 Mayıs – 27 Kasım 2016 tarihleri arasında halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Villa Verde Projesi 2013, Şili

Villa Verde Projesi 2013, Şili

Quinta Monroy Projesi, 2004, Şili

Quinta Monroy Projesi, 2004, Şili

Monterrey Projesi, 2010, Monterrey, Meksika

Monterrey Projesi, 2010, Monterrey, Meksika

Bu haber designboom'dan derlenmiştir.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :