Alejandro Aravena 2016 Pritzker Ödülünün Sahibi Oldu

mimarizm.com / 13 Ocak 2016
2016 Pritzker Ödülü, Şilili Mimar Alejandro Aravena'nın oldu. Resmi ödül töreni 4 Nisan 2016'da Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde gerçekleşecek.

41. Priztker Ödülü'nün sahibi Aravena Şili'den bu ödülü alan ilk mimar oldu. Tom Pritzker, jürinin Arevana'yı 'iyi tasarım' anlayışımızı derinleştirdiği için seçtiğini belirtti. Ayrıca mimarın güçlü ürünler ortaya koyan kolektif çalışmalara öncülük ettiğini belirterek çalışmalarının zor durumda olanlara olanaklar tanıdığını, doğal felaketlerin etkilerini hafiflettiğini enerji kullanımını azalttığını ve davetkar kamusal alanlar ürettiğini ifade etti. Pritzker, "Yenilikçi ve ilham verici, Aravena mimarlığın insanların hayatını nasıl iyileştirebileceğini gösterdi" dedi.

Santiago tabanlı, konut, kamusal alan, altyapı sistemi, ulaşım gibi alanlarda gibi kamu yararına odaklanan projeler geliştiren ELEMENTAL oluşumunun yürütücüsü Arevana ödülü kazanması ile ilgili "Geriye dönüp baktığımda, çok minnettarım. Hiçbir başarı bireysel değildir. Mimarlık, kolektif bir disiplin." diyerek üretimlerde emeği olan herkese minnet duyduğunu söyledi.

Alejandro Aravena kimdir?

Uni­ver­si­dad Católi­ca de Chile'den mezun olan Alejandro Aravena, 1994'te Alejandro Aravena Architects 'i kurdu. Ofisin imza attığı projeler arasında, Uni­ver­si­dad Católi­ca için tasarlanan Matematik Okulu (1998), Tıp Okulu (2001) ve Mimarlık Okulu (2004) yapıları, Siamese Kuleleri (2005), Teksas'taki St. Edwards Üniversitesi (2008), Vitra için gerçekleştirilen çocuk atölyesi (2008), Angelini İnovasyon Merkezi (2014) ve Novartis'in Çin'deki yerleşkesi için tasarlanan bina (2015) yer alıyor.

2000-2005 yılları arasında Harvard GSD'de misafir öğretim üyesi olarak görev alan Aravena, aynı dönemde mühendis Andres Iacobelli ile birlikte sosyal konut girişimi ELEMENTAL 'i kurdu. Universidad Catolica ve Şili Gaz Şirketi (COPEC)'in işbirliğinde kurulan ELEMENTAL, eylem alanını altyapı, kamusal alan ve kamu yapılarına kadar genişleterek kentsel adalet anlamında önemli işlere katkıda bulundu. Santiago'daki Metropol Gezisi ve Çocuk Parkı, Constitucion şehrinin 2010 depremi sonrası yeniden inşası, bakır madeni şehri Calama'nın yeniden tasarlanması ve çevreyi kirleten Pelambres Maden Şirketi'ne karşı Choapa Bölgesi tarafından gerçekleştirilen müdahale, ELEMENTAL'in bu kapsamda dahil olduğu projelerden birkaçı.Quinta Monroy Konutları, 2004, Iquique, Şili

2009'dan bu yana Pritzker jürisinde de yer alan Aravena'nın kazandığı ödüller arasında, London Design Museum tarafından verilen Yılın Tasarımı Ödülü (2015), Zumtobel Global Award Birincilik Ödülü (2014), Holcim Awards Gümüş Madalyası (2011), Marcus Ödülü (2009), 11. Venedik Bienali Gümüş Aslan Ödülü (2008), Erich Schelling Mimarlık Madalyası (2006) bulunuyor. 2013 yılında New Center for Contemporary Arts of Moscow yarışmasında finale kalmayı başaran Aravena, İran'da düzenlenen Teheran Stock Exchange yarışmasından birincilikle döndü.

Şilili mimar bugüne kadar aralarında London School of Economics (LSE), RIBA, New York'taki InterAmerican Kalkınma Bankası, Portekiz'deki Experimenta Design'ın da yer aldığı farklı kurum ve kuruluşlarda konferanslar verdi. Çalışmaları Sao Paulo Bienali (2007), Milano Trienali (2008), Venedik Mimarlık Bienali (2008 ve 2012), MoMA (2010), Tokyo MA Gallery (2011) ve Centre Pompidou koleksiyonunda sergilendi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :