'Air Force 1' Flyknit Teknolojisiyle Hafifliyor

Gizem Şahin / 27 Ocak 2016
Nike klasik spor ayakkabı modeli Air Force 1'in ağırlığını yenilikçi Flyknit teknolojisiyle yarıya düşürüyor.

Nike Air Force 1 Ultra Flyknit markanın en ikonik ve popüler spor ayakkabısını daha hafif, rahat ve dayanıklı hale getirmek üzere tasarlanmış.

Ayakkabının özel olarak üretilmiş ipliklerden çorap gibi örülerek oluşturulması üst kısmının tek bir parça olarak tasarlanmasına imkan veriyor. Tabanda köpüğün tercih edilmesi de kauçuk ve derinin tercih edildiği modellere göre çok daha hafif olmasını sağlıyor.

İlk Air Force 1 modeli 1982 yılında Bruce Kilgore tarafından tasarlanmış. Sonraki yılllarda üretimi kesintiye uğrayan model 1986'da modern, italik Nike logosu ve ayakkabının arkasındaki 'tik' işareti ile birlikte yeniden piyasaya sürülmüş. Tasarım o zamandan bu yana çok büyük değişikliklere uğramamış.

Dezeen'in haberine göre Nike Tasarım Direktörü Jonathan Jonson Griffin, Nike Air Force 1'in şirketin tarihindeki en önemli ayakkabılardan biri olduğunu söyleyerek yeni çıkardıkları modelin ise şimdiye kadarki en hafif Air Force 1 olduğunu belirtiyor. Ayrıca 'Orjinal modelin DNA'sından oldukça çok şey aldık ve onun çevirisini yaparak Flyknit teknolojisiyle evlendirmeye çalıştık' yorumunu yapıyor.

Flyknit teknolojisi Nike tarafından öncelikle 2012 yılında daha rahat ve nefes alan bir koşu ayakkabısı üretmek üzere geliştirilmiş, daha sonra ise bu teknoloji diğer spor ayakkabılarında kullanılmaya başlanmış.

Nike'ın rakip firması Adidas da örgü teknolojisiyle üretilmiş ilk kramponunu 2014'te tanıtmıştı. Son krampon modeli Ace 16 Pure Control'da da bu teknolojiyi geliştirerek bağcıklardan kurtuluyor. Ayrıca aynı teknolojiyi kullanarak ürettiği okyanusları temizleyen ayakkabı modelini 3D baskı teknolojisiyle geliştirerek bir adım öteye taşıyor.


Adidas'ın okyanusları temizleyen, 'primeknit' ve 3D baskı teknolojisiyle geliştirilen ayakkabısı

Bu haber dezeen.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :